Niemcy są obecnie najstarszym społeczeństwem w Europie. I choć kraj ten ma wysoko rozwiniętą gospodarkę oraz system socjalny, nie da się ukryć, że po prostu brakuje w nim młodszych rąk do opieki nad seniorami. Dlatego niemieckie rodziny coraz częściej decydują się na zatrudnienie opiekunów i opiekunek spoza kraju, głównie z Polski.
Dlaczego tak wiele Polek podejmuje pracę dla opiekunek w Niemczech?
Choć nie jest to regułą, większość wyjeżdżających do opieki nad osobami starszymi to panie w wieku emerytalnym lub mające więcej niż 40 lat. Opieka osób starszych w Niemczech to świetna okazja, by dorobić sobie do emerytury lub odłożyć pieniądze na konkretny cel, np. remont mieszkania czy ślub dziecka. Już jedno zlecenie pozwala zarobić przyzwoitą kwotę, a wymagania są dosyć niskie. Od opiekunki oczekuje się bowiem przede wszystkim empatii, gotowości do pomocy słabszym i znajomości języka niemieckiego. Choć wiele pań ten ostatni wymóg przeraża i początkowo podchodzą na nauki niechętnie, po czasie przyznają, że jest to świetna inwestycja.
Praca w opiece w Niemczech umożliwia najskuteczniejszy sposób nauki, jaką jest po prostu rozmowa z natywnymi użytkownikami. A trzeba też pamiętać, że im lepsza znajomość języka niemieckiego, tym atrakcyjniejsze wynagrodzenie można zyskać. Poza tym nauka języka obcego to świetny trening dla mózgu, który może zapobiec takim chorobom jak demencja czy Alzheimer. Więc nie ma się czego bać – osoby nie znające języka niemieckiego zachęcamy do nauki!
Praca w opiece w Niemczech: z agencją czy samotnie?
Najczęściej pierwsza myśl jest taka, by wyjechać do pracy w opiece w Niemczech na własną rękę. Wtedy całe wynagrodzenie ląduje w kieszeni opiekunki, bo agencje zabierają część. Poza tym ile to znaleźć samemu ofertę w internecie, przecież tego jest mnóstwo.
Zdrowy rozsądek powinien nam podpowiedzieć, że na taki wyjazd powinny się decydować jedynie panie bardzo dobrze znający język niemiecki, tamtejsze prawo oraz rynek pracy. Opiekunki niemające żadnego lub dużego doświadczenia są łatwym celem dla oszustów. Mogą otrzymać skomplikowaną umowę, z której nic nie zrozumieją, lub mogą jej nie otrzymać w ogóle. W razie wykorzystywania opiekunki i stawiania coraz trudniejszych wymagań przez rodzinę podopiecznego nikt nie stanie w jej obronie i nie zainterweniuje. Nie znając bardzo dobrze niemieckiego nawet ofertę można opatrznie zrozumieć i zastać na miejscu odmienną sytuację od oczekiwań opiekunki.
Z tych i podobnych powodów najbezpieczniejszą i najbardziej komfortową formą pracy dla opiekunek w Niemczech będzie wyjazd z agencją. Doświadczona firma pomoże Ci w dobraniu oferty, doradzi w różnych kwestiach, od nauki języka po załatwienie formalności. Odprowadzanie składek, ubezpieczenie zdrowotne, karta EKUZ, zaświadczenie A1 – kompletowanie tych wszystkich dokumentów nie dotyczy opiekunki, robi to za nią dział rekrutacyjny agencji. Opiekunka nie musi też martwić się o dodatkowe koszta: nocleg i wyżywienie zapewnia rodzina podopiecznego, a transport – agencja.
Zarobki zależą od agencji, z jaką się nawiąże współpracę. W agencji Veritas za poziom komunikatywny nie otrzymasz mniej niż 1600 euro netto, a za biegły nawet do 2000 euro netto. Chętne osoby zapraszamy do kontaktu poprzez stronę www: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/