Gabinet protetyki słuchu to miejsce, gdzie pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. W gabinecie wykonywane jest protezowanie słuchu, jakie przebiega sprawnie i zgodnie z potrzebami pacjenta. Kiedy należy udać się do protetyka słuchu? O czym musimy pamiętać? Czego dotyczy protezowanie słuchu? Jakie czynności wykonuje lekarz?
Gabinet protetyki słuchu
Dbanie o słuch jest niezwykle ważną kwestią dla każdego człowieka. Jest o zmysł, jakie pozwala na codzienne funkcjonowanie w otoczeniu. Zaburzenia słuchowe mogą prowadzić do pogorszenia jakości życia. Słuch trzeba zbadać wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie lub u bliskich niepokojące objawy typu:
- szum w uszach,
- pogorszenie rozumienia mowy,
- uczucie zalegania w uchu itp.
Nie zapominajmy o tym, że rzadko kiedy dochodzi do całkowitej utraty słuchu. Podczas badania w gabinecie można wykluczyć inne schorzenia organizmu, które mogą wpływać na problemy ze słyszeniem. Objawów nie należy lekceważyć, a pomoc specjalisty jest sprawna i kompleksowa.
Kiedy udać się do gabinetu protetyki słuchu?
Prawidłowe dbanie o słuch wymaga otoskopii uszu i wykonania badań audiometrycznych, jakie są nazywane po prostu badaniami słuchu. W tym wypadku diagnostyka jest oparta na badaniach subiektywnych i obiektywnych. Gabinet protetyki słuchu oferuje wiele rozwiązań, jakie są dostosowane do potrzeb pacjenta.
Konkretne badania są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Audiometryczne badania są wykonywane w przypadku szumów usznych, niedosłuchu i zaburzeń równowagi. Praca w hałaśliwym otoczeniu i częste choroby uszu są wskazaniem do okresowego odwiedzania gabinetu protetyki słuchu.
Czym jest protezowanie słuchu?
Najprościej rzecz ujmując, protezowanie dotyczy zastosowania aparatu słuchowego u pacjenta. celem tego działania jest poprawa komunikacji osoby niedosłyszącej z całym otoczeniem. Istotne jest to, że odpowiednio dobrany aparat słuchowy może przeciwdziałać procesom wstecznym, jakie są wywołane brakiem stymulowania uszu poprzez bodźce dźwiękowe.
Specjaliści przyjmują, że ubytek, jaki nie przekracza 30 dB, nie wymaga korzystania z aparatu. Jednakże w każdej sytuacji to rozwiązanie jest konsultowane ze specjalistą. Najczęściej stosowane jest protezowanie obu uszu. Uzyskanie dwóch aparatów jest równoznaczne z lepszą zdolnością lokalizowania źródła dźwięku, lepszym słyszeniem przestrzennym i selektywnością słyszenia.