Rodzaje garnków

Od czego zacząć?

Przede wszystkim pamiętajmy, że garnek powinien być wykonany z trwałego i wytrzymałego materiału, odpornego na uszkodzenia. Dodatkowo musi być dostosowany do rodzaju kuchenki, który posiadamy. Zatem przy zakupie zwróćmy uwagę na oznaczenia mówiące, czy są to garnki indukcyjne, garnki na płytę elektryczną czy na gaz. W szafce kuchennej dobrze mieć garnki różnego rodzaju, również takie, które nadają się do pieczenia w piekarniku.

Garnki emaliowane

Jeszcze parę lat temu były to najpopularniejsze z garnków używanych na kuchniach gazowych, które można było znaleźć w domach większości polskich gospodyń. Obecnie nadal są często używane, ale prym wiodą już garnki ze stali nierdzewnej. Garnki emaliowane są wykonane ze stali lub ze szkła i pokryte emalią. Jest to materiał bardzo wytrzymały, aczkolwiek zdarza mu się odpryskiwać (wówczas przestaje być zdatny do użytku).  Emalia ma właściwości antybakteryjne, co ma szczególne znacznie w przypadku naczyń mających styczność z surową żywnością. Garnki tego typu nadają się do przyrządzania potraw różnego rodzaju.  Najlepiej myć je ręcznie, chociaż część producentów dopuszcza również mycie mechaniczne.

Garnki ze stali nierdzewnej

Są to garnki, których korpus jest wykonany ze stali nierdzewnej (o oznaczeniu 18/10, czyli 18 % chromu, 10 % niklu oraz 72 % stali). Są one wytrzymałe i trwałe. Obecnie najczęściej kupuje się je chociażby za względu na fakt, że są ogólno dostępne i stosunkowo tanie. Jednakże przed ich zakupem warto zastanowić się nad wyborem tych nieco droższych o lepszej jakości. Garnki tego typu nadają się do mycia mechanicznego, co znacznie usprawnia prace w kuchni. Podobnie jak emalia, stal nierdzewna posiada właściwości bakteriostatyczne. Garnki tego typu mogą być używane na wszystkich rodzajach kuchenek gazowych, aczkolwiek dobrze jest zwracać uwagę na oznaczenia, które mówią do czego i jak ich używać. Poszukując garnków tego typu możemy skorzystać z oferty firmy Mango. Oferują oni, między innymi, garnek do mleka wykonany właśnie ze stali nierdzewnej.

Garnki aluminiowe

Jak sama nazwa wskazuje, garnki te są wykonane z aluminium. Część z nich to garnki lekkie, o miękkich i cienkich ściankach. Są one bardzo tanie, aczkolwiek mało trwałe. Lepsze z garnków aluminiowych wykonane są z grubszego materiału i pokryte powłoką tytanowo-ceramiczną lub teflonową.

Garnki żeliwne

Tego typu garnki można zaliczyć do jednych z najbardziej trwałych, dzięki czemu przez lata możemy z nich korzystać. Garnki żeliwne wewnątrz pokryte są zazwyczaj emalią lub ceramiką. Można je używać na kuchenkach różnego rodzaju, umieszczone na nich oznaczenia informują czy nadają się na kuchnie elektryczne, indukcyjne, czy gazowe. W garnkach żeliwnych z powodzeniem można zapiekać potrawy w piekarniku. Co prawda długo się nagrzewają, ale równie długo trzymają ciepło, więc potrawy w nich podane przez dłuższy czas będą miały temperaturę nadającą się do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *