Sex po ciąży – jak wrócić do gry?

Przyjście na świat dziecka wywraca życie pary do góry nogami. Choć nowe życie wnosi do domu mnóstwo radości, zmiany do których doszło mogą sprawić, że ciężar relacji między małżonkami przeniesie się wyłącznie na troskę o malucha. To oczywiście kwestia fundamentalna. Nie zapominajcie jednak o sobie nawzajem, także w sypialni.

Powrót do intymności po ciąży dla większości par jest trudny. Ona czuje się jeszcze obolała po porodzie, jest nieustannie zmęczona, wstydzi się swojego ciała i ma problemy z libido. On boi się skrzywdzić partnerkę, nie wie, czy to już dobra pora… Warto jednak, byście spróbowali ponownie zbliżyć się do siebie. Seks to nie tylko chwilowa przyjemność – ten niezwykły poziom intymności pozwoli utrzymać Wam silną więź i podgrzeje temperaturę w Waszym związku. A poza tym, wspólnie spędzone w łóżku chwile zrelaksują Was i zapewnią lepsze samopoczucie. Pytanie jednak, jak zacząć?

Kiedy najlepszy moment na seks po porodzie?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Po pierwsze – wszystko zależy od tego, jaki poród przeszła kobieta. Z medycznego punktu widzenia, jeśli poród odbywał się siłami natury, kobieta może powrócić do aktywności intymnej tuż po zakończeniu okresu połogu, czyli po ok. 6 tygodniach. Gdy był wynikiem cesarskiego cięcia – wtedy, gdy w pełni zagoi się rana po operacji. Warto to jednak skonsultować z lekarzem ginekologiem i nie zapomnieć o antykoncepcji.

Ale przecież nie tylko o medyczne kwestie chodzi. Ważny jest aspekt psychologiczny. Para musi przełamać barierę ponownego zbliżenia. Jak to zrobić?

Przełamujcie lody powoli

Nie od razu Kraków zbudowano. Nie oczekujcie więc, że już za pierwszym razem rzucicie się na głęboką wodę. Musicie bowiem przełamać strach, ograniczenia fizyczne (bo rekonwalescencja po ciąży jeszcze trwa), a także zmęczenie.

Od czego zacząć? Jeśli kobieta obawia się jeszcze pełnego stosunku – pamiętajcie, że są inne sposoby na to, by dotrzeć na szczyt przyjemności. Dłonie, usta, a może – jeśli chcecie wprowadzić coś nowego do sypialni – niewielki wibrator? Taka zabawka, z jednej strony – podsyci Waszą ciekawość, z drugiej – dostarczy bardziej intensywnych doznań. A kiedy raz intymne zbliżenie będzie udane, potem będzie Wam tylko łatwiej.

Pewna w swoim ciele

Wielu młodym mamom motywację do seksu odbiera… ich własne ciało. Nie czarujmy się, powrót do idealnej sylwetki po ciąży trwa dłuższą chwilę. Ale czy cellulit, obwisły brzuch i rozstępy sprawiają, że kobieta staje się mniej atrakcyjna dla partnera, z którą łączy ją silna więź? Bynajmniej! Ale możecie zrobić kilka rzeczy, by przełamać wstyd. Po pierwsze – może dobrym pomysłem będzie seks przy świecach? Romantyczna atmosfera sprzyja budowaniu intymności, a w ledwie migoczącym oświetleniu skupicie się na doznaniach dostarczanych przez inne zmysły. Po drugie – może warto zamienić nijaką piżamę na seksowną koszulkę? Libido od razu podskoczy Wam obojgu. Po trzecie –  dobrym pomysłem może być zmysłowy masaż, którym On zatroszczy się o nią. Sięgnijcie po pięknie pachnący olejek do masażu – aromaterapia dodatkowo Was zrelaksuje.

A co, jeśli obawy kobiety wiążą się nie z zewnętrznymi niedoskonałościami ciała, ale np. ze stanem waginy po ciąży czy suchością pochwy (wynikającą z podwyższonego poziomu prolaktyny, typowego dla okresu karmienia)? Rozwiązaniem mogą być ćwiczenia mięśni Kegla (służą im m.in. tzw. kulki gejszy) czy dodatkowe nawilżenie z użyciem dobrej jakości lubrykantu.

Na koniec najważniejsze: nie bójcie się ze sobą rozmawiać o swoich pragnieniach i obawach. Nic nie zbliża do siebie małżonków, jak szczerość i otwartość. I… nie dajcie się zwariować! Dajcie sobie czas, bądźcie wyrozumiali i próbujcie – do gry wrócicie szybciej, niż Wam się wydaje! Po więcej inspiracji zapraszamy do sexownysklep.pl – prawdziwy sklep intymny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles