Testy psychologiczne – rekrutacja w nowoczesnym wydaniu?

Jeszcze do niedawna, proces rekrutacyjny wyglądał całkiem prosto – kandydat składał swój życiorys i list motywacyjny, następnie odbywała się rozmowa telefoniczna i spotkanie. Dzisiaj rekrutacje na stanowiska średniego i wysokiego szczebla wymagają zdecydowanie większego zaangażowania specjalistów od HR i wykorzystania przez nich odpowiednich narzędzi analitycznych. Przykładem są testy psychologiczne w rekrutacji.

Testy psychologiczne online – nowoczesne narzędzia diagnostyczne w branży HR

Jak w krótkim czasie dowiedzieć się możliwie najwięcej o kandydacie do pracy? Na to pytanie każdego dnia odpowiedzi szukają rekruterzy na całym świecie. Bez wsparcia odpowiednich narzędzi branża ta nie byłaby tak efektywna. Testy psychologiczne w rekrutacji (https://hr24.com.pl/produkty/testy-psychologiczne) są świetnym dowodem na to, że właściwe wykorzystanie techniki i wiedzy w tej dziedzinie, przekłada się na sukces w procesie rekrutowania przyszłego pracownika.

Testy psychologiczne mają bardzo zróżnicowany charakter. W hr24.com.pl dostępne są bardziej nowoczesne zestawy diagnostyczne – to testy psychologiczne online, które można wykonywać z pozycji prywatnego komputera w dowolnym miejscu. Generator raportów przygotowuje wyniki dla rekruterów, dzięki czemu cały proces jest sprawny, szybki i miarodajny. Oczywiście zdarzają się wciąż testy psychologiczne do pracy w formie arkuszy i kwestionariuszy, ale prognozuje się, że z czasem będą one ustępowały miejsca rozwiązaniom zdalnym.

Testy psychologiczne a rekrutacja: jakie rodzaje?

Do głównych rodzajów testów psychologicznych możemy zaliczyć testy kompetencji i testy osobowości. Te pierwsze badają mocne strony i cechy kandydata na stanowisko do pracy w oparciu o oczekiwania pracodawcy – to tzw. kompetencje miękkie, jak np. otwartość, komunikatywność czy umiejętność organizacji pracy. Testy psychologiczne, badające cechy osobowości (np. SOFTSkill dostęony w hr24.com.pl) pozwala na zbudowanie profilu kandydata w odniesieniu do wymagań stanowiska. Z jego pomocą możemy np. poznać poziom ekstrawertyzmu i proaktywności danego kandydata do pracy lub pracownika, sprawdzić jak ocenia i osądza wybrane przez nas aspekty.

Fot. Testy psychologiczne w rekrutacji (HR24.com.pl)

Testy psychologiczne rekrutacyjne oraz pracownicze

Kolejne dwa rodzaje to testy psychologiczne pracownicze oraz testy rekrutacyjne. Testy pracownicze wykorzystywane są do rozwoju kadry, ustalania ścieżki kariery, planowania zespołów, szkoleń, wymian pracowniczych itd. To bardzo cenione narzędzie diagnostyczne przez specjalistów do zarządzania zasobami ludzkimi, potrafi bardzo celnie i miarodajnie uzupełnić wiedzę o pracownikach, ich umiejętnościach, dotychczasowym rozwoju oraz potrzebie szkoleń.

Testy psychologiczne w rekrutacji to kwestionariusze, które pozwalają ocenić poziom inteligencji oraz zdolności kandydata. Zawiera szereg zadań, które odnoszą się między innymi do umiejętności logicznego myślenia, zdolności analitycznych, słownictwa itp. Zestawy diagnostyczne przygotowywane są w oparciu o ogólne wymagania stanowiska, inne testy psychologiczne wykorzystywane są dla stanowisk administracyjnych, a inne dla stanowisk, gdzie kluczowa jest wiedza matematyczno-logiczna.

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post Dlaczego inwestycja w tablicę do pisania jest edukacyjnym strzałem w dziesiątkę?
Next post Jak zadbać o porządek w pokoju dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles