„Tydzień antypiracki” – kampania przeciwko kradzieży sygnału telewizyjnego

Podczas „Tygodnia antypirackiego” będą podjęte działania mające po raz kolejny zwrócić uwagę na problem, jakim jest kradzież sygnału telewizyjnego, wzmocnione zostaną kontrole na giełdach sprzętu elektronicznego, u nielegalnych dystrybutorów, także w budynkach, w których istnieje podejrzenie nielegalnych podłączeń do sieci kablowych. O tym, że kradzież sygnału telewizyjnego jest przestępstwem, będą przypominać specjalne naklejki, umieszczane w tym czasie w budynkach mieszkalnych na skrzynkach należących do operatorów telewizji kablowych.

W ramach akcji czytelnicy prasy regionalnej zostaną zaproszeni do udziału w konkursie SMS-owym. Przez trzy kolejne dni będą proponować komentarze do satyrycznych rysunków ilustrujących piracki proceder.

W trakcie kampanii stowarzyszenie SYGNAŁ przeprowadzi także sondę internetową (www.sygnal.org.pl), badając stosunek internautów do piractwa.

Głównym problemem jest przyzwolenie społeczne dla piractwa – mówi komisarz Zbigniew Urbański z Wydziału Prasowego Komendy Głównej Policji. – Piraci telewizyjni to osoby, które nielegalnie podłączają się do sieci kablowej nie płacąc abonamentu, nielegalni odbiorcy telewizji satelitarnych używający podrabianych filtrów, dekoderów czy kart, a także oszuści, którzy nielegalnie umożliwiają odbiór sygnału telewizji kablowej lub satelitarnej oraz płatnych kanałów, czerpiąc z tego korzyści finansowe. Niepokojące jest to, że najczęstszą reakcją otoczenia na tego typu działalność jest obojętność. Kiedy ktoś kradnie samochód, wszyscy mówią: to złodziej. Kiedy nielegalnie ogląda płatne programy telewizyjne, uważają że jest sprytny albo co gorsza zaczynają kombinować, jak zrobić to samo.

Akcja „Tydzień antypiracki” jest częścią kampanii „Wstyd od razu. Kara zaraz potem”, która rozpoczęła się w marcu br. Celem kampanii jest budowanie świadomości, czym jest piractwo telewizyjne i jakie są jego konsekwencje oraz zmiana postaw społecznych wobec kradzieży sygnału. Jak pokazują badania przeprowadzone przez GfK Polonia (na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie) na zlecenie SYGNAŁU w lipcu 2006 roku, opinie o kradzieży sygnału telewizyjnego nie są jednoznaczne.

Stowarzyszenie SYGNAŁ, do którego należą obecnie: CANAL+/CYFRA+, HBO, UPC Polska, ASTER, Cyfrowy Polsat, MTV Polska, Multimedia Polska, Telewizja Kablowa Poznań, Satel i Lege Artis Sernice, od lat blisko współpracuje z policją, dzięki czemu w samym tylko 2006 roku wszczęto 156 postępowań przeciwko osobom podejrzanym o kradzież sygnału telewizyjnego. Najwięcej piratów przyłapano na gorącym uczynku w województwach śląskim (29 wszczętych postępowań), łódzkim (25) i lubelskim (23).

Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ
Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ – powołane w 2002 r. na mocy porozumienia Przeciw Piractwu – służy ochronie praw konsumentów i uczestników rynku telewizyjnego. Jego celem jest przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych, wyłudzaniu i podrabianiu oryginalnego sprzętu, wprowadzaniu do obrotu fałszywych kart i dekoderów. SYGNAŁ współpracuje z organizacjami o podobnych celach, a także z organami ścigania. Poprzez prowadzone działania – w tym seminaria, szkolenia, kampanie informacyjne – stowarzyszenie upowszechnia informacje o szkodliwości piractwa telewizyjnego, konieczności poszanowania dóbr intelektualnych. Do stowarzyszenia założonego przez CANAL+/CYFRA+, HBO, oraz UPC należą również: ASTER w Warszawie, ASTER w Krakowie, ASTER Zielona Góra, Cyfrowy Polsat, MTV Polska, Multimedia Polska, Telewizja Kablowa Poznań, Satel i Lege Artis Service.
www.sygnal.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *