W jaki sposób melatonina pomaga zasnąć?

Czym jest melatonina? Jak wpływa na nasz organizm i rytm dobowy? Czy jej niedobór może skutkować problemami ze snem?

Melatonina – czym jest, jakie ma działanie?

Melatonina to hormon, który wytwarzany jest przez szyszynkę. Jest on odpowiedzialny za regulację cyklu dobowego u ssaków. Jest to zarazem hormon snu – jego sprzężenie z tym procesem jest widoczne na pierwszy rzut oka. Zażycie melatoniny skraca czas zasypiania i zwiększa szansę na dobry sen.

Czy hormon snu faktycznie ma tak duży wpływ na nasz organizm? Melatonina, pomimo tego, że została odkryta dopiero 100 lat temu (a w zasadzie wówczas jedynie hipotetyczny związek o jej działaniu, ona sama została wyizolowana w 1958 r.), nie ujawniła przed nami wszystkich swoich sekretów. Jednak sporo już o niej wiemy.

Melatonina – hormon snu sprzężony ze światłem

Synteza melatoniny przebiega także w siatkówce. To już pewien orientacyjny sygnał, iż mamy do czynienia z substancją mogącą mieć związek ze światłem. Oczywiście zasadnicze funkcjonowanie tego hormonu (związane z receptorami M1 i M2) jest na tyle skomplikowane, że nie ma sensu go tu przytaczać – to kwestia długich prac naukowych. Ale sam cykl dobowy u ssaków jest zależny właśnie od stężenia światła.

Stężenie samej melatoniny również jest od niego zależne – w dzień jest jej mało, w nocy jest jej dużo. A zatem kiedy światła wokół nas jest dużo, czujemy się pobudzeni i aktywni. Gdy jest go mało, to sygnał dla organizmu, że czas na wypoczynek. A więc pomimo tego, że ten hormon zwiększa nasze zmęczenie, jest to korzystne zjawisko.

Melatonina na sen – sposób na zdrowy wypoczynek?

Melatonina na pewno ma ogromne znaczenie dla jakości naszego snu. On sam ma zaś przełożenie na kluczowe układy w naszym organizmie. Odkrywając tajemnice melatoniny, możemy dowiedzieć się, że działa ona korzystnie również na naszą aktywność intelektualną. Będąc wypoczętymi i mając zsynchronizowany zegar biologiczny, możemy szybciej rozwiązywać problemy, a nasz stan psychiczny jest w dobrej kondycji.

Właściwy odpoczynek ma także niebagatelne znaczenie w przypadku treningów. Gdy damy działać hormonom, które występują w naszym ciele, możemy cieszyć się znakomitymi rezultatami – zarówno w trakcie podejmowania jakiejś aktywności, jak i w trakcie regeneracji. To ostatnie często jest znacznie ważniejsze. Widać jasno, że jeden hormon ma przeogromne znaczenie. Liczy się przede wszystkim to, z jakim procesem jest on sprzężony. A że jest to sen, który reguluje praktycznie każdy układ ludzkiego organizmu, „moc” melatoniny jest niezwykła i fascynująca.

Źródła:

  1. Opracowanie własne;
  2. Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits,
  3. Sylvie Tordjman, Sylvie Chokron, Richard Delorme, Annaëlle Charrier, Eric Bellissant, Nemat Jaafari and Claire Fougerou, Current Neuropharmacology 2017;
  4. Receptory melatoninowe MT1 oraz ich rola w onkostatycznym działaniu melatoniny, Karolina Danielczyk, Piotr Dzięgiel, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2009;

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?
Next post Uprzyjemnij dziecku naukę zdalną dzięki odpowiednim meblom młodzieżowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles