Wybieramy bezpieczne mydło dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci nie bez powodu różnią się od tych dla dorosłych. Delikatna skóra dziecka, z dopiero tworzącą się ochronną warstwą lipidową, wymaga uważnej pielęgnacji najwyższej jakości kosmetykami. To co dobre dla dorosłych, nie zawsze jest równie dobre dla dzieci.

newborn-1328454_640

Czym należy się kierować wybierając mydło dla dzieci? Warto zaufać sprawdzonej, renomowanej firmie, specjalizującej się w kosmetykach dla dzieci. Jednakże nie zwalnia to z obowiązku przeczytania etykiety przed dokonaniem zakupu. Zanim to jednak nastąpi trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: jakiego mydła potrzebuje moje dziecko? Jeśli maluch ma zdrową skórę zakup kosmetyków nie przedstawia sobą żadnych trudności. Nawet kierowanie się zapachem bądź kolorem nie jest w tym wypadku grzechem. Jeśli jednak dziecko ma suchą, szorstką skórę ze skłonnością do alergii bądź toczy nierówną walkę z atopowym zapaleniem skóry, trzeba poświęcić więcej czasu i uwagi na wybór odpowiednich kosmetyków.

Sucha skóra niemowlaka potrzebuje dodatkowego nawilżenia, dlatego trzeba sięgnąć po mydła zawierające środki nawilżające. Podstawowym składnikiem odpowiedzialnym za funkcję nawilżającą w mydłach jest gliceryna. Dodatkowo czytając skład mydła można trafić między innymi na oliwę z oliwek, olej jojoba i wyciąg z nagietka. W składzie mydła trzeba koniecznie szukać lanoliny, która przeciwdziała odparowywaniu wody z naskórka, co w widoczny sposób poprawia nawilżenie skóry. W przypadku suchej skóry warto poszukać na sklepowych półkach mydeł glicerynowych. I tu ważna uwaga: nie wystarczy, że mydło ma w nazwie „glicerynowe”. Należy dokładnie przeczytać skład chemiczny kosmetyku i sprawdzić czy i w jakiej ilości faktycznie znajduje się w nim gliceryna. Generalnie obowiązuje zasada szeregowania poszczególnych składników kosmetyków w zależności od ich procentowej ilości w produkcie. Jeśli gliceryna nie stoi na drugim miejscu zaraz za wodą, to niestety nie można wierzyć, że pozornie glicerynowe mydło faktycznie spełni swoją nawilżającą rolę.

Mydła dla małych alergików powinny być szczególnie delikatne, nie mogą zawierać składników podrażniających skórę. Powinny być także wolne od sztucznych barwników i aromatów. Dopuszczalny jest jedynie naturalny aromat na bazie olejków eterycznych. To czego z pewnością nie powinno zawierać mydło dla dzieci to glikol propylenowy oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES) i Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Są to silne detergenty syntetyczne mogące powodować podrażnienia oczu i skóry nie tylko u małych dzieci.

Dzieci powyżej pierwszego roku życia, dla których kąpiel staje się powoli nie tylko stałym punktem dnia ale również świetną zabawą, uwielbiają mydła, które się mocno pienią. Jeśli skład chemiczny takiego kosmetyku nie wzbudza niepokoju to nic nie stoi na przeszkodzie, by takie mydło dziecku kupić. Wszak kąpiel nie musi być tylko rutynową codzienną czynnością, warto zadbać by dobrze się dziecku kojarzyła.

Po delikatne mydło dla dzieci bardzo chętnie sięgają osoby dorosłe borykające się z problemami skórnymi. Równie chętnie wybierają je osoby świadomie unikające nadmiaru niepotrzebnej chemii w kosmetykach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *