Wybieramy patelnię – 8 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Duża patelnia to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Poszczególne modele mogą się różnić od siebie zarówno materiałem wykonania, jak i przeznaczeniem. Czym kierować się przy wyborze kuchennego narzędzia, jakim jest patelnia na indukcję?

Patelnia żeliwna, stalowa, a może emaliowana?

Do produkcji patelni wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Jednym z nich jest żeliwo. Patelnia żeliwna to naczynie, które doskonale przewodzi ciepło — równomiernie się nagrzewa i na długi czas utrzymuje temperaturę potrawy. Wręcz idealnie nadaje się ona do duszenia mięsa czy warzyw. Patelnia z pokrywką tego typu jest również odporna na wysokie temperatury. Sprawia to, że może być ona użytkowana zarówno na kuchence, jak i w piekarniku. To jednak niejedyne zalety żeliwnej patelni. Jest ona również odporna na uszkodzenia i bezpieczna dla zdrowia.

Kolejnym materiałem, z którego produkuje się patelnie, jest stal nierdzewna. Naczynia tego typu są niezwykle wytrzymałe — niestraszne są im zarówno zarysowania, jak i wgniecenia czy rdzewienie. Patelnia stalowa powoli oddaje zgromadzone ciepło i z biegiem użytkowania zyskuje coraz lepsze właściwości nieprzywierające. Patelnia stal nierdzewna nadaje się do użytkowania na różnych kuchenkach, w tym indukcyjnych. Bez obaw można ją myć w zmywarce, co ułatwia utrzymywanie jej w czystości.

W wielu kuchniach można się także spotkać z naczyniem, jakim jest patelnia emaliowana. Godna polecenia jest w szczególności ta, która zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz została pokryta warstwą emalii. Jest ona odporna na rdzewienie, nie wymaga regularnej impregnacji tłuszczem, a po kilku latach użytkowania, na jej powierzchni zaczyna się tworzyć patyna, czyli dodatkowa warstwa zabezpieczająca. Patelnia głęboka emaliowana jest bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i osób starszych oraz alergików. Nie pochłania ona zapachów smażonych potraw oraz detergentów wykorzystywanych do jej czyszczenia.

Patelnia grillowa i inne jej rodzaje

Wybierając patelnię, pod uwagę warto wziąć zarówno materiał, z którego została wykonana, jak i jej przeznaczenie. Bardzo praktycznym naczyniem jest patelnia grillowa. Jej cechą charakterystyczną jest karbowane dno, które pozwala skutecznie ograniczyć ilość zużywanego podczas smażenia tłuszczu. Dzięki temu przygotowywane danie jest mniej kaloryczne i bardziej lekkostrawne. Patelnia do grillowania pozwala uzyskać identyczny smak oraz wygląd dań jak te, które zostały przyrządzone na tradycyjnym grillu.

Kompletując wyposażenie kuchni, uwzględnić można tam także naczynie, jakim jest patelnia do smażenia jajek sadzonych. Tym, co ją wyróżnia, są specjalne wgłębienia — czy to klasyczne okrągłe, czy w kształcie serduszek lub kwiatuszków. Głęboka patelnia tego typu nadaje się do smażenia zarówno jajek, jak i placuszków, omletów czy pancake’ów.

Patelnia do naleśników to kolejne naczynie, którego nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Posiada ona niskie ścianki umożliwiające podważenie cienkiego placka i jego obracania, bez obaw o rozerwanie. Najlepszym rozwiązaniem jest patelnia do indukcji z nieprzywierającą powłoką pozwalającą na smażenie naleśników na małej ilości tłuszczu.

Specyficznym rodzajem naczynia kuchennego jest patelnia do zmywarki typu wok. Stanowi ona gwarancję codziennych sukcesów w smażeniu smacznych dań kuchni azjatyckiej. Wok może posiadać jedną lub dwie rączki, które służą do szybkiego przyrządzania potraw na ogniu. Naczynie tego typu pozwala na wydajną obróbkę cieplną.

Chcąc ułatwić sobie codzienne pichcenie, warto zaopatrzyć się także w kuchenne akcesorium, jakim jest pokrywka na patelnię. Bardzo dobrze sprawdza się ona podczas gotowania lub duszenia potraw. Pokrywki najczęściej są wykonane ze szkła i mają uchwyt wykonany z nienagrzewającego się materiału.

Przy wyborze patelni należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana, jak i tego, jakie ma być jej przeznaczenie. Dobrze dopasowane naczynie tego typu sprawi, że gotowanie stanie się czystą przyjemnością.

zdjęcia w tekście: tadar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *