Wyposażamy pokój niemowlaka – jakich elementów nie może w nim zabraknąć?

Pokój niemowlaka jest miejscem, w którym względy estetyczne łączą się z praktycznymi. Dla wielu osób te drugie są ważniejsze (z czym zdecydowanie się zgadzamy!). Od odpowiedniego wyposażenie pokoiku dziecka w wieku niemowlęcym zależy jego bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

Są elementy, bez których świeżo upieczeni rodzice wraz z maluszkiem są w stanie są obejść, jednak są i takie, bez których ciężko wyobrazić sobie pierwsze miesiące z pociechą. W tym artykule skupimy się na ostatniej grupie, czyli na wyposażeniu, którego nie może zabraknąć w pokoju niemowlaka. Przewijak oraz pościel dla chłopca i dziewczynki to nie wszystko! Zapraszamy do lektury.

Praktyczne łóżeczko

Kwestię zakupu łóżeczka dobrze jest przemyśleć odpowiednio wcześniej. Coraz więcej rodziców decyduje się na przepięknie wyglądający kosz Mojżesza, który staje się miejscem snu i regeneracji maluszka. Posiada on jedną znaczącą wadę – posłuży dziecku jedynie przez około 3 pierwsze miesiące życia, a potem i tak konieczne będzie przejście na klasyczne łóżeczko. Jednak uznawany jest za wygodniejsze miejsce do spania, więc w tym przypadku warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

W sytuacji, gdy kosz Mojżesza nie jest w Twoim guście i wolisz od razu zdecydować się na łóżeczko, wybierz rozmiar 60×120 cm lub 70×140 cm. To podstawowe wymiary, które sprawią, że taka przestrzeń do spania posłuży dziecku przez długi czas. Warto zwrócić uwagę, aby łóżeczko posiadało wyjmowane szczebelki, dzięki czemu będzie można idealnie dopasowywać je do zmieniających się potrzeb dziecka.

A jeśli planujesz założenie własnego sklepu internetowego z tekstyliami dla dzieci i szukasz inspiracji do asortymentu, zajrzyj także do artykułu https://www.powerhost.pl/sklep-internetowy-z-tekstyliami-dla-najmlodszych-projekt-i-wykonanie, w którym znajdziesz praktyczne porady dotyczące projektu i wykonania strony internetowej z tej branży.

Pościel, materac i ochraniacze, czyli wyposażenie łóżeczka

Poza samym łóżeczkiem istotne jest jego wyposażenie. Ważnym elementem jest oczywiście materac, który powinien mieć odpowiednią twardość. Zbyt miękki i cienki materac nie jest najlepszym wyborem dla wrażliwego kręgosłupa maluszka, który cały czas się rozwija. Chociaż mogłoby się wydawać, że tylko materac, jego znaczenie jest ogromne. Dlatego jeśli wahasz się, czy zainwestować w porządny model materaca czy piękną pościel, dla maluszka zdecydowanie lepszym wyborem będzie ta pierwsza opcja.

Przejdźmy do pościeli. Nie będziemy skupiać się na jej wzorze, bo jest to kwestia czysto estetyczna i z pewnością znajdziesz taką z przepięknym, subtelnym nadrukiem, pasującym do wystroju wnętrza. Dla maluszków polecane są pościele bawełniane lub z delikatnej dla skóry niemowlaka wiskozy. Wybierając pościel sprawdź, czy posiada ona odpowiednie certyfikaty (np. OEKO-TEX®) i do jej produkcji nie zostały wykorzystane żadne szkodliwe substancje.

Bardzo ważnym wyposażeniem łóżeczka niemowlaka jest ochraniacz (https://bajkowypokoik.pl/pl/c/Ochraniacze-na-materac/62). Rodzice wybierają dwa różne rodzaje ochraniaczy. Pierwszy z nich ma pełnić rolę wodoodpornej ochrony materaca. Sprawdza się świetnie w sytuacji, gdy maluszkowi zdarzy się wpadka, której nie wytrzyma pieluszka. To gwarancja, że materac pozostanie w idealnym stanie.

Drugim rodzajem ochraniacza jest ten, który stanowi barierę od szczebelków łóżeczka. Choć szczebelki w dzisiejszych łóżeczkach nie mają tak dużych przerw jak kiedyś, wielu rodziców nadal decyduje się na zakup materiałowego ochraniacza. Pozwala on uzyskać pewność, że rączka dziecka nie dostanie się pomiędzy szczebelki. Jednocześnie umieszczając ochraniacz w łóżeczku, trzeba pamiętać, że dziecko może odczepić go podczas snu i zrzucić na siebie. Warto regularnie sprawdzać czy ten dodatek jest zamocowany prawidłowo i chroni dziecko, a nie stwarza dodatkowe zagrożenie.

Idealny sen z rożkiem

Dziecko podczas snu potrzebuje otulenia. Przez wiele miesięcy znajdowało się w ciasnej przestrzeni w brzuchu mamy, dlatego warto, na tyle na ile to możliwe, odwzorować te warunki. Pomóc może w tym rożek, którym owiniesz dziecko, zapewniając mu jednocześnie ciepło i bezpieczeństwo podczas snu, ograniczając konieczność używania innych okryć.

Odpowiedni przewijak

To zakup, który jest czasami pomijany przez rodziców, jednak my zdecydowanie polecamy, aby znalazł się w podstawowym wyposażeniu pokoju niemowlaka. Rodzaj przewijaka zależy nie tylko od preferencji rodziców, ale także od ilości posiadanego w pokoju dziecka miejsca. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, praktycznym wyborem jest umieszczenie przewijaka na dedykowanej temu celowi komodzie. W ten sposób będzie miał on swoje stałe miejsce, a jednocześnie zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Jeśli jednak nie masz miejsca na komodę w pokoiku niemowlaka lub zaaranżowałeś jej powierzchnię w inny sposób, możesz zdecydować się na przewijak, który będzie wyjmowany wyłącznie w celu zmiany pieluszki. Popularne są klasyczne modele do umieszczenia, np. na łóżku czy innej wolnej przestrzeni, jednak możesz zdecydować się także na taki do umieszczenia na łóżeczku dziecka. Różnice? Do tego umieszczonego na łóżeczku niemowlaka nie będziesz musiał się schylać, za co z pewnością podziękuje Ci Twój kręgosłup.

Wygodny fotel do karmienia

W pokoju niemowlaka musi oczywiście znaleźć się przestrzeń dla mamy. Bez względu na to, czy maluszek będzie karmiony piersią czy z butelki, ważna jest możliwość wygodnego ułożenia ciała podczas tej czynności. Fotel powinien być więc dopasowany do wzrostu, a do tego może posiadać podnóżek, który pozwoli odpocząć zmęczonym nogom. Może być także lekko pochylony, co pozwoli lepiej się zrelaksować.

Wiele firm oferuje gotowe zestawy mebli do karmienia, w których znajduje fotel i podnóżek. Możesz także zdecydować się na samodzielnie skomponowanie tych mebli, korzystając z katalogu popularnych sklepów meblowych.

Doskonała organizacja, czyli meble do pokoju niemowlaka

Wyposażając pokój niemowlaka nie można zapomnieć oczywiście o praktycznych elementach, jakimi są meble. Tutaj ważne są Twoje preferencje i ilość posiadanych rzeczy – możesz zdecydować się na szafę, komodę, mobilne półeczki na kółkach lub dowolne kombinacje tych mebli. Najważniejsze jest, aby te, na które się ostatecznie zdecydujesz, spełniały swoją funkcję, czyli były wygodne w codziennym korzystaniu i mieściły wszystkie rzeczy w wybrany przez Ciebie sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *