Zabawki kontrastowe – czym są i dlaczego warto kupić je niemowlęciu?

Dzieci uwielbiają zabawki już od pierwszych miesięcy życia. Warto zaopatrzyć je w akcesoria, które będą dostosowane do ich wieku i pozytywnie wpłyną na ich rozwój. Kiedy maluszek ma od 3 do 12 miesięcy, idealnym wyborem są kontrastowe zabawki. Co sprawia, że są najlepsze dla niemowląt?

Zabawki kontrastowe dla niemowląt – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, zabawki kontrastowe to zabawki czarno-białe – czasami dodawana jest żywa czerwień, rzadziej żółć. Zabawki te są zaprojektowane specjalnie dla niemowląt, które z początku nie rozróżniają innych barw. Dziecko koncentruje się na czarno-białych przedmiotach, które mają wysoki kontrast z otoczeniem. Z tego powodu kontrastowe zabawki mają mocno kontrastujące wzory w najjaśniejszych odcieniach bieli i najciemniejszych odcieniach czerni.

Kontrastowe zabawki – korzyści z użytkowania

Istnieje kilka głównych przyczyn, dla których zabawki kontrastowe dla niemowląt są zwykle zalecane dla noworodków. To one:

Stymulacja mózgu

Wzrok dziecka jest jednym z najsłabiej rozwiniętych zmysłów po narodzinach, ale zabawki kontrastowe mogą pomóc we wczesnym rozwoju wzroku i kształtowaniu mózgu. Dzięki możliwości wyraźnego zobaczenia czarno-białych deseni i kształtów na zabawkach kontrastowych maluch jest bardziej zaciekawiony przedmiotem, co zachęca go do odkrywania świata.

Wzrost koncentracji uwagi

Kiedy dziecko bawi się zabawkami kontrastowymi, łatwiej mu się skupić, ponieważ jest w stanie dostrzec plamy czerni i bieli, nawet jeśli wszystko inne jest rozmazane. Zachęcając do obserwacji, zabawki kontrastowe mogą wzmocnić wzrok niemowlęcia i poprawić jego koncentrację. Doskonalone są także takie procesy psychiczne, jak rozpoznawanie i pamięć.

Pomoc w zdobywaniu zdolności innego typu

Zabawa zabawkami kontrastowymi pomoże Twojemu dziecku w osiągnięciu najważniejszych kamieni milowych rozwoju. Zachęci je np. do podnoszenia głowy i sięgania po przedmioty, co z kolei może poprawić umiejętności w zakresie motoryki małej.

Zabawki kontrastowe – które wybrać dla dziecka?

Rynek oferuje mnóstwo zabawek kontrastowych:

  • maty edukacyjne – stanowią idealną przestrzeń dla maluszka, izolując go od podłogi,
  • książeczki kontrastowe – jako pierwsze wprowadzają dziecko w świat książek, przykuwając jego uwagę i rozbudzając ciekawość,
  • maskotki – zapewniają dziecku godziny zajmującej zabawy, polegającej na ściskaniu i tarmoszeniu pluszaka,
  • kostki sensoryczne – rozwijają jednocześnie zmysł wzroku, dotyku, a czasami także słuchu,
  • kontrastowe termofory – rozgrzewają i intrygują interesującymi, czarno-białymi wzorami.

Kupując, zwróć uwagę na:

  • materiały, z których wykonana jest zabawka – ważne, by były w pełni bezpieczne dla dziecka i miłe w dotyku, najlepiej miękkie, jak np. książeczka kontrastowa Pierwsze kształty Babysenses,
  • dodatkowe atrybuty, np. ciekawe faktury, wydawane dźwięki – powinny one być delikatne, np. zabawka może szeleścić,
  • certyfikaty, potwierdzające jakość zabawki.

Kierując się powyższymi radami, z pewnością znajdziesz zabawkę najbardziej odpowiadającą potrzebom swojej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.