Najnowsze badania przeprowadzone przez instytut badawczy MillwardBrown SMG/KRC pokazują, że podczas menstruacji ponad 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat często dokucza ból. Niestety okazuje się także, że tylko około 30% młodych kobiet wie jak skutecznie poradzić sobie z bólem menstruacyjnym, a większość przyznaje, że przynajmniej czasem czuje się bezradna.

Młode dziewczyny potrzebują więc "partnera", który byłby ekspertem, doradcą i specjalistą w radzeniu sobie z bólami menstruacyjnymi. Marka Ibuprom, zdając sobie sprawę ze skali oraz wciąż niskiej świadomości problemu bólów menstruacyjnych zainicjowała Ogólnopolską Kampanię Edukacyjną "Kobiece Dni z Ibuprom’em". Producent leku chce podzielić się swoją wiedzą na temat bólów menstruacyjnych i sposobów ich zwalczania. Wszystko po to aby młode kobiety nie cierpiały w czasie miesiączki.

Kampanię "Kobiece Dni z Ibuprom’em" swoim autorytetem, wiedzą i doświadczeniem wspierają eksperci: ginekolog dr n. med. Marek Marcyniak z II Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Warszawie oraz psycholog dr Ewa Kostarczyk z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rozpoczęła się Ogólnopolska Kampania Edukacyjna "Kobiece Dni z Ibuprom’em", która została zainicjowana przez producenta leku Ibuprom w odpowiedzi na problem społeczny, jakim są dla młodych dziewcząt bóle menstruacyjne.
Aż 74% spośród dziewczyn mających bóle menstruacyjne określa je jako zdecydowanie lub raczej silne i aż 81% uważa je jako zdecydowanie uciążliwe lub uciążliwe. Ból w podbrzuszu pojawia się nawet na kilka dni lub kilka godzin przed okresem albo jednocześnie z krwawieniem, promieniuje do pleców, pachwin, górnych części ud. U 71% młodych kobiet ból menstruacyjny utrzymuje się jeden dzień lub dłużej – nawet do 4 dni. Wśród dziewcząt mających takie dolegliwości połowa odczuwa ból przy każdej miesiączce; 1/3 przy co drugiej.

Bólom menstruacyjnym towarzyszą nudności, wymioty, biegunka, uczucie znużenia, niepokój, drażliwość, wybuchowość, płaczliwość, zmienność nastroju, znacznie obniżona zdolność koncentracji i dokładność w pracy. Wyniki uzyskiwane na egzaminach zdawanych w czasie bolesnych miesiączek spadają aż do 14%.

Jak wynika z badań problem bólów menstruacyjnych jest powszechny i tym bardziej uciążliwy, że systematycznie powraca. W obecnych czasach młode kobiety nie muszą cierpieć i mogą każdego dnia czerpać radość z życia nawet w trakcie tych kobiecych dni. Trzeba im dostarczyć odpowiedniej wiedzy, aby mogły skutecznie walczyć z bólami miesiączkowymi. Producent Ibuprom’u, najczęściej używanej na bóle menstruacyjne marki leku przeciwbólowego w Polsce, zorganizował ogólnopolską kampanię edukacyjną "Kobiece Dni z Ibuprom’em”, której celem jest edukacja na temat sprawdzonych i skutecznych sposobów radzenia sobie z bólem podczas tych trudnych dni.

"W naszym kraju nie ma tradycji rozmawiania o problemach związanych z kobiecością. Brak wiedzy na temat bólów menstruacyjnych i możliwych sposobów radzenia sobie z nimi sprawia, że dziewczyny podczas tych trudnych i uciążliwych dni stają się bezradne. Zaangażowałem się w Ogólnopolską Kampanię Edukacyjną "Kobiece dni z Ibuprom’em”, aby pomóc zrozumieć młodym dziewczynom, że we współczesnym świecie mamy do dyspozycji dużą wiedzę i cały wachlarz rozwiązań dzięki którym można pozbyć się bólu i cieszyć się młodością i kobiecością." – powiedział ekspert kampanii dr n. med. Marek Marcyniak.

W radzeniu sobie z bólami menstruacyjnymi ważne są także czynniki psychologiczne. "Doświadczenie bólu to nie tylko wynik czynników biologicznych, także czynniki psychologiczne odgrywają w nim ogromną rolę. Należy zmieniać nastawienie młodych dziewczyn do bólu. One nie muszą cierpieć – wręcz przeciwnie mogą korzystać z uroków życia. Jest oczywiście jeden warunek- trzeba chcieć. Ogólnopolska  Kampania Edukacyjna "Kobiece Dni z Ibuprom’em” jest poświęcona problemowi, którego skala jest olbrzymia. Będziemy systematycznie pomagać  młodym dziewczętom zdobyć wiedzę niezbędną do tego, aby aktywnie przeżyć każdy dzień”. – powiedziała dr Ewa Kostarczyk, ekspert w zakresie psychologii bólu.

W ramach Kampanii "Kobiece Dni z Ibuprom’em":

  • działa infolinia,
  • funkcjonuje strona internetowa,
  • został wydany bezpłatny poradnik edukacyjny,
  • są prowadzone dni otwarte w poradniach ginekologicznych,

Dzwoniąc pod numer infolinii (22) 318 80 80  można uzyskać podstawowe informacje o kampanii "Kobiece Dni z Ibuprom’em", bólach menstruacyjnych, zapisać się na dni otwarte w gabinetach ginekologicznych oraz zamówić bezpłatny poradnik. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 13.00 do 17.00.

Specjalnie na potrzeby kampanii została stworzony serwis internetowy www.kobiecedni.pl w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat problemu bólów menstruacyjnych i działań podejmowanych w ramach programu. Korzystając z serwisu internautki mogą uzyskać porady ekspertów, zamówić bezpłatny poradnik oraz dowiedzieć się czy i kiedy w ich mieście będą mogły wykonać bezpłatne badania ginekologiczne.

Elementem kampanii edukacyjnej jest także poradnik "Kobiece dni bez bólu” autorstwa dr. n. med. Marka Marcyniaka oraz psycholog dr. Ewy Kostarczyk, który stanowi kompendium wiedzy na temat menstruacji i metod radzenia sobie z bólami menstruacyjnymi.

W ramach kampanii "Kobiece Dni z Ibuprom’em” w wybranych miastach Polski organizowane będą dni otwarte w poradniach ginekologicznych, podczas których dziewczęta będą miały możliwość rozmowy z lekarzem na temat sposobów radzenia sobie z bólami menstruacyjnymi, a także wykonania bezpłatnych badań ginekologicznych. Dni otwarte odbędą się w kolejne tygodnie czerwca, lipca oraz września i obejmą swym zasięgiem:

  • Poznań (4 – 8 lipca 2005) – akcję wspiera Centrum Medyczne Cordis
  • Gdańsk (11 – 15 lipca 2005) – akcję wspiera Swissmed Centrum Zdrowia
  • Warszawę (25 – 29 lipca 2005) – akcję wspiera Centrum Medyczne Damiana
  • Lublin (12 – 16 września 2005) – akcję wspiera Centrum Medyczne LUXMED
  • Wrocław (19 – 23 września 2005) – akcję wspiera Prywatna Przychodnia HIH
  • Kraków (26 – 30 września 2005) – akcję wspiera NZOZ Scanmed

Dodatkowych informacji udzielają:
Agnieszka Michalska, US Pharmacia
Tel.: (22) 543 60 00, e-mail:

a.michalska@usp.pl

Anna Malitka, Sensors PR
Tel.: (22) 444 0 666, e-mail:

anna_malitka@sensors.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *