Implanty zębowe to jedna z największych zdobyczy stomatologii w ostatnich dekadach. Znacznie poprawiają jakość życia pacjentów i pod wieloma względami przewyższają tradycyjne protezy. Co jednak warto o nich wiedzieć?

Na zalety implantów zwraca uwagę coraz więcej pacjentów i lekarzy. Cenimy ich trwałość i wygodę, które sprawiają, że, mimo wyższej ceny, są one opcją dużo atrakcyjniejszą niż proteza. Nie tylko poprawiają one estetykę zgryzu, ale też ułatwiają żucie potraw i pozytywnie wpływają na dykcję. Są też idealnym rozwiązaniem dla pacjentów z pojedynczymi ubytkami, bo w przeciwieństwie do mostów, nie wymagają szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów.

Rosnąca popularność tego rozwiązania to najlepszy powód, by przyjrzeć się implantom z bliska. Tym bardziej, że mimo wielu zalet, implanty nie dla każdego pacjenta będą najlepszym wyjściem. Kto więc może zdecydować się na ich wszczepienie? Jakie przeciwwskazanie powinny skłonić nas do zmiany planów? Jak wygląda leczenie? I, co dla dla wielu najważniejsze, ile ono kosztuje?

Implanty – koszty

Na całkowity koszt wszczepienia implantu zębowego składają się różne wydatki. Decydując się na taki krok musimy uwzględnić cenę konsultacji implantologicznej i zdjęcie RTG. Samo wszczepienie implantu (czyli śruby) to zaś wydatek oscylujący wokół 2 tysięcy złotych, a kilkaset złotych mniej zapłacimy za zamocowanie korony.

Planując implantację zęba warto jednak pamiętać, że nawet wstępna wycena wykonana w gabinecie lekarza nie zawsze daje nam stuprocentową pewność co do wysokości wydatków. Po zakończeniu leczenia może bowiem okazać się, że koszty będą różnić się nawet o 10%. Może to dla nas oznaczać zarówno oszczędności, jak i wyższe koszty.

Wizyta u lekarza

Implantacja zęba zawsze powinna być poprzedzona szczegółowym wywiadem lekarskim. Po wykluczeniu przeciwwskazań, niezbędna będzie też diagnostyka radiologiczna, która pozwoli ocenić gęstość kości i szansę na przyjęcie implantu. W zdecydowanej większości przypadków leczenie przebiega pomyślnie, a odrzucenie implantu notuje się u około 8% pacjentów.

Drogę do odzyskania pięknego uśmiechu można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to trwający kilkadziesiąt minut zabieg chirurgiczny polegający na szczepieniu śruby – implantu – w kość. Po około półrocznym gojeniu możliwe jest już wykonanie korony, która będzie dostosowana do kształtu i koloru otaczających ją zdrowych zębów.

Przeciwwskazania

Jak już wspomnieliśmy, nie każdy pacjent może zdecydować się na wszczepienie implantu zębowego. Do najpoważniejszych przeciwwskazań należą choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, AIDS i inne schorzenia przebiegające z obniżeniem odporności oraz nowotwory. Wszczepienie implantów będzie też niemożliwe w przypadku ogólnego złego stanu jamy ustnej, ciąży lub chorób psychicznych. Pamiętajmy też, że zabiegi tego typu wykonuje się przede wszystkim u pacjentów w wieku 18-65 lat.

Oprócz tego do wszczepienia implantu niezbędny jest odpowiednio duży i zdrowy wyrostek zębowy. Niespełnienie tego warunku obecnie nie musi jednak przekreślać naszych planów, bo jego regeneracja możliwa jest dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod implantacyjnych.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: stomatologiaswiatkowska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *