Poniżej znajdziesz pięć porad, które pomogą Ci utrzymać zdrowie i kondycję serca
w pracy oraz w czasie wolnym.

1. Życie z chorobą nie wymaga od Ciebie wyrzeczeń!
Jeżeli dotknęła Cię choroba serca, leczysz nadciśnienie lub przeszedłeś zawał, nie ma powodów, byś rezygnował z aktywności życiowej i zawodowej. Powrót do sprawności wymaga – oprócz leczenia farmakologicznego – zmiany złych nawyków na zdrowe przyzwyczajenia. W czasie wolnym, zamiast wielogodzinnego siedzenia przed telewizorem, aktywnie spędzaj czas: spotykaj się ze znajomymi, poznawaj nowych ludzi. W życiu zawodowym nie ograniczaj swojej działalności. W ten sposób utrzymasz dobrą kondycję organizmu i równowagę psychiczną, która pomaga w leczeniu.

2. Możesz być tak samo wydajnym pracownikiem jak osoba zdrowa!
Choroba wcale nie musi mieć wpływu na wydajność pracownika, a wszystkie obawy pracodawców przed zatrudnieniem osoby np. po zawale, wynikają z niewiedzy w tym zakresie. Pełna aktywność zawodowa jest elementem niezbędnym w powrocie do zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

3. Koniecznie ćwicz!
Organizm po zaleconej przez lekarza rehabilitacji jest zdolny podjąć wysiłek i pacjent z chorobą układu krążenia może być w pełni aktywny w pracy zawodowej. Bezpieczny wzrost wydolności serca zapewniają takie aktywności, jak: jazda na rowerze, nartach, pływanie, a także spokojny jogging, które możesz uprawiać po pracy, w czasie wolnym lub  w weekendy. Wielogodzinna praca biurowa nie służy Twojemu zdrowiu, dlatego kilka razy  w ciągu dnia wykonuj nieskomplikowane ćwiczenia. Aktywność fizyczna w ciągu dnia doda Ci energii i pomoże zachować zdrowie.

4. Jeśli chorujesz na serce, nie jedz „w biegu”!
Spożywane w pośpiechu – w biurze, przed komputerem – często niezdrowe potrawy typu „fast-food”, zastąp pełnowartościowymi posiłkami bogatymi w składniki mineralne i witaminy oraz świeżymi sałatami. Znajdź czas na spokojny posiłek. Wychodząc na lunch lub obiad pamiętaj, by uzupełniać swoją dietę o warzywa i owoce. Jedz potrawy lekkostrawne. W trosce o zdrowie, ogranicz w codziennej diecie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i sól, zmniejsz ilość zjadanych produktów zbożowych, ziemniaków i słodyczy.

5. Nie bój się delegacji!
Jeśli leczysz ChUK i wybierasz się w delegację, która wymagać będzie podróży samolotem, trwającej powyżej sześciu godzin, skonsultuj się z lekarzem. Nie musisz rezygnować z lotu, nawet pomimo niektórych schorzeń. Długotrwałe siedzenie w bezruchu i niższe ciśnienie atmosferyczne w kabinie sprzyjają powstawaniu skrzepów krwi, więc nie powinieneś dodatkowo spożywać alkoholu. Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu i umieszczeniu opisanych leków w bagażu podręcznym. Podróż służbowa nie będzie obciążeniem, jeśli przygotujesz do niej odpowiednio swój organizm.

Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne.

Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.
Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich.
Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.

1 Badanie opinii publicznej „Choroby układu krążenia a praca zawodowa w opinii Polaków” zostało przeprowadzone przez ośrodek badawczy TNS OBOP w dniach 11-13 stycznia 2008r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej losowej 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Badanie zrealizowano na zlecenie polskiej firmy farmaceutycznej Adamed, organizatora ogólnopolskiego programu edukacyjno-informacyjnego „Serce na nowo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *