Sprawdzone sposoby na urządzenie przytulnej kuchni

 

Kuchnia to miejsce, w którym codziennie spędzamy kilka krótszych lub dłuższych chwil. Pijemy poranną kawę, gotujemy obiad, przyrządzamy kolację. Dlatego warto urządzić to miejsce tak, by było ciepłe i przytulne.

Przytulna kuchnia, czyli jaka?

Zimne kolory, duże metalowe powierzchnie, szara gresowa podłoga, ostre kształty – to wszystko nie sprawia, że kuchnia robi na nas przytulne wrażenie. Podświadomie będziemy skracać do minimum spędzany w niej czas. Tymczasem w przytulnej kuchni chętnie wypijemy kawę czy zjemy obiad. Miło będzie w niej po prostu posiedzieć, poczytać książkę czy popracować na komputerze. Naprawdę przytulna kuchnia bez problemu zastąpi salon, jadalnię i gabinet.

przytulna-kuchnia

Magiczne drewno

Meble kuchenne produkowane są z różnych materiałów. Jednak tylko naturalne drewno, bądź produkt idealnie je imitujący, są w stanie nadać kuchni niepowtarzalnego charakteru, zarazem swojskiego, jak i nowocześnie stylowego. Kolory ziemi (brąz, szarość, beż, zieleń) wytworzą w kuchni przytulny nastrój. Blaty powinny być łagodnie zaokrąglone, podobnie uchwyty szafek i szuflad. Lepiej zrezygnować z ostro zakończonych gałek.

Podłoga

Chociaż chodząc po kuchni rzadko patrzymy pod nogi, to warto zadbać by podłoga była stylistycznie dopasowana do wnętrza. Jeśli zdecydowaliśmy się na meble w kolorze ciemnego drewna, podłoga dla kontrastu powinna być jasna. Jeśli mamy jasne meble na podłodze można pokusić się o panele w kolorze ciemnego drewna lub nawet naturalne deski.

Okno

Firanki i zasłonki powoli są wypierane przez nowoczesne rolety i żaluzje. To drugie rozwiązanie bez wątpienia jest praktyczne, ale to pierwsze przywodzi na myśl tradycyjną kuchnię babuni i wywołuje mimowolny uśmiech na twarzy. Jeśli zależy nam na typowo tradycyjnym wnętrzu, można pokusić się o powieszenie na oknie tradycyjnej firany z falbankami. Jeśli marzymy o odrobinie nowoczesności, świetnie sprawdzi się roleta rzymska.

Żywa kuchnia

Jak ożywić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru? Nic tak pięknie nie ozdobi kuchni, jak rośliny! W kuchni dobrze sprawdzają się wszelkie kwiaty pnące, luźno zwisające na ścianie, a także ustawione na parapecie kwiaty doniczkowe, które często i długo kwitną. Ale uwaga! O kwiaty trzeba dbać! Jeśli nie mamy na to czasu ani ochoty lepiej zrezygnować lub powiesić sztuczne kwiaty. W sklepach z artykułami do dekoracji wnętrz oraz w kwiaciarniach można kupić sztuczne rośliny, które trudno odróżnić do żywych.

Dodatki

Na atmosferę kuchni duży wpływ ma także to, czego na co dzień używamy. Duże, barwne, kubki, ozdobny młynek do pieprzu, kolorowa tarka, fantazyjny stojak na przyprawy – to wszystko sprawia, że kuchnia jest nie tylko ładna i praktyczna, ale że czujemy się w niej naprawdę dobrze.

Nastrój wyczarowany światłem

Najpiękniejszy nawet wystrój wnętrza straci na atrakcyjności, jeśli zostanie źle oświetlony. Dobrym wyborem będzie ciepłe, miękkie światło, emitowane z kilku punktów. Oprócz górnego oświetlenia przyda się także światło pod szafkami wiszącymi, nad stołem, oraz boczny przyciemniany kinkiet. Jeśli nie brak nam fantazji i czujemy taką potrzebę, możemy zainstalować żarówki LED z możliwością programowania koloru.

Brak pomysłu?

W internecie nie brak propozycji aranżacji kuchni. Dużą pomocą może być także wizyta w sklepie oferującym meble do kuchni i dodatki kuchenne, na przykład w IKEA. Pracownicy takich sklepów zazwyczaj chętnie doradzają i podsuwają gotowe rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *