W przeszłości każdy z nas miał marzenia. Jeden chciał zostać lekarzem, drugi policjantem, a trzeci strażakiem. Wraz z wejściem w dorosłość w większości przypadków dziecięce plany poszły w niepamięć, jednak niektórzy postanowili pójść w kierunku, w którym chcieli podążać już od małego.

W tym miejscu postanowiliśmy zebrać wszystkie niezbędne dla kandydatów ubiegających się o stanowisko strażaka informacje, czyli na czym polega praca w straży pożarnej, jakie wymagania trzeba spełnić, aby takowe stanowisko otrzymać oraz na jak wysokie zarobki można liczyć.

Czym zajmuje się strażak?

Chyba każdemu praca ta kojarzy się wyłącznie z gaszeniem pożarów. Owszem, do podstawowych obowiązków strażaka zaliczyć trzeba uczestnictwo w akcjach, których głównym zadaniem jest ugaszenie powstałego pożaru, jednak prócz tego ma on szereg innych, równie ważnych zadań do spełnienia.

W razie kolizji lub wypadku drogowego kiedy to samochody, które brały w nim udział uległy np. zmiażdżeniu i bez rozcięcia zniszczonego pojazdu się nie obejdzie, na miejsce wzywani są właśnie strażacy. Rolą pracowników straży pożarnej jest także niesienie pomocy ofiarom niszczących sił natury. Niektóre z zadań strażaków są nieco łatwiejsze od innych, ale to wcale nie oznacza, że są one mniej ważne.

Może się zdarzyć, że strażacy otrzymają wezwanie do uratowania kotka, który zawiesił się na drzewie lub psa, który utknął w wąskiej szczelinie. Zadaniem strażaków jest również uznanie nowo powstałego obiektu za zdatnego do użytku.

Jakie kryteria musi spełnić kandydat na strażaka?

Chęci i zapał do pracy są ważne, jednak nie wystarczą do otrzymania upragnionego stanowiska. Ważne będzie również spełnienie szeregu kryteriów, bez których dopełnienia otrzymanie wymarzonego munduru strażackiego nie będzie możliwe. I tak, potencjalny kandydat musi być pełnoletnim obywatelem RP oraz musi mieć unormowany stosunek do wojska. Wbrew pozorom wykształcenie jest ważne, a przyszły strażak powinien okazać się dyplomem ukończenia szkoły średniej.

Rzadko kiedy mówi się o zarobkach strażaka, dlatego w tym miejscu poruszymy także ten temat. Osoba służąca w straży pożarnej może liczyć na wypłatę rzędu 2 tys. zł. Oczywiście wraz z podnoszeniem swoich kwalifikacji i wspinaniem się po poszczególnych szczeblach kariery w strazy pożarnej można liczyć na dużo wyższe zarobki, które zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 2 do nawet 8 tys. zł. Jak widać opłaca się być strażakiem, nie tylko ze względu na niesienie pomocy potrzebującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *