Zastosowanie lasera w stomatologii

Współczesna stomatologia ma możliwość korzystania z nawet najbardziej nowoczesnych sprzętów, które niegdyś zarezerwowane były dla innych dziedzin medycyny i techniki. Jednym z takich narzędzi jest laser.

Laser w stomatologii posiada szereg zastosowań. Przede wszystkim może zostać wykorzystany w diagnostyce. Dzięki niemu, próchnica może zostać wykryta nawet w najmniejszym stadium rozwoju, co pozwala stomatologowi szybko zareagować i wyleczyć chorego zęba. Leczenie zębów w początkowym stadium próchnicy może zostać wykonane za pomocą innych metod niż tradycyjne „borowanie”, na przykład za pomocą ozonoterapii, która trwa tylko kilkanaście sekund i nie wymaga użycia wierteł.

W nowoczesnej stomatologii istnieje możliwość zastosowania lasera do tkanek twardych, który również jest alternatywą dla tradycyjnego leczenia zębów z zastosowaniem wierteł. Dzięki specjalnemu, precyzyjnemu laserowi przeznaczonemu do leczenia ubytków, pacjent unika stresu związanego z bolesnym i niekomfortowym leczeniem. Nawet najbardziej wrażliwi Pacjenci odbierają leczenie laserem jako metodę delikatną i  w żaden sposób nie drażniącą. Metoda ta zapobiega również mikropęknięciom zęba i nie wymaga użycia kwasu w celu wytrawienia ubytku.

Stomatologiczna chirurgia tkanek miękkich również „doczekała” się swojego specjalistycznego lasera. Działanie lasera przede wszystkim redukuje ból i przyspiesza gojenie tkanek, a także zmniejsza inwazyjność zabiegów. Wszelkie zmiany miejscowe, takie jak: brodawczaki, włókniaki, guzy oraz zmiany w obrębie śluzówki mogą zostać usunięte, dzięki doskonałej precyzji cięcia. W dziedzinie periodontologii, laser sprawdza się także przy dezynfekcji kieszonek dziąsłowych, a ziarnina zapalna może zostać usunięta w sposób bezbolesny. Każda korekta dziąseł laserem gwarantuje estetyczny efekt. W przypadku nadwrażliwości bólowej zębiny, zwichnięcia krążków stawowych, infekcji ropnych, opryszczkowego zapalenia dziąseł, aft oraz innych schorzeń przyzębia, zaleca się użycie lasera biostymulacyjnego. Ten rodzaj lasera przyspiesza regenerację tkanek po zabiegach chirurgicznych, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Leczenie zębów i dziąseł w dzisiejszych czasach nie musi wiązać się koniecznością odczuwania bólu i dyskomfortu. Nie ma konieczności również podejmowania leczenia zębów, kiedy próchnica jest już w zaawansowanym stadium. Dzięki zastosowaniu laserów w stomatologii, leczenie nabrało nowego wymiaru, a wszelkie ubytki mogą zostać wykryte dużo wcześniej niż dotychczas.

Źródło: https://www.borczyk.pl/gabinet-stomatologiczny-katowice/stomatologia-laserowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *