Alkoholik w rodzinie – jak postępować z taką osobą?

Bez wątpienia alkoholizm to bardzo ciężka choroba i duży społeczny problem, który jak się okazuje dotyczy obecnie wielu krajów również Polski. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ten problem może dotyczyć różnych osób. Jak się okazuje osoby uzależnione najczęściej w ogóle nie mają świadomości jaki problem ich dotyczy. W bliskim otoczeniu niektóre osoby mogą być uzależnione, a my nawet nie będziemy z tego zdawać sobie sprawy.

Jeśli mamy pewność, że ktoś ma taki problem to powinniśmy wiedzieć również jak powinno się z osobą taką powstępować. Nie będzie to sprawa bardzo prosta i dlatego wiele osób popełnia błędy, które sprawiają, że skuteczne leczenie nie będzie proste, a czasami może się nawet stać niemożliwe. Na pewno takiej osobie trzeba umieć okazać zrozumienie.

alkoholik-w-rodzinie

Musimy uznać od samego początku, że alkoholizm to po prostu choroba i będzie ona wymagać leczenia. Do postaw, które będą najgorsze należy oczywiście uznać wszelkie ocenianie chorego jako osoby gorszej. W taki sposób trudno będzie oczekiwać, że taka osoba będzie chciała podjąć leczenie. Możemy nawet wpędzać chorego w przekonanie, że sytuacja jest beznadziejna i nie ma sensu podejmować walki. Do osoby uzależnionej należy podejść w odpowiedni sposób, ze zrozumieniem, ale bez pobłażliwości, która nie będzie odpowiednia. Człowiek chory powinien wiedzieć, że jest dorosły i dlatego za swoje czyny musi być odpowiedzialny. Nie trzeba mu wypominać picia i tego co robi pod wpływem. Ale trzeba zadbać o to, by uświadamiać alkoholikowi popełniane błędy. Trzeba mieć świadomość, że w takiej walce ma się wsparcie. Wiele osób będzie oczekiwać rozmów z bliskimi w takiej sytuacji. Alkoholizm to taka choroba, które wymaga leczenia. Mamy wiele poważnych dolegliwości, również takich związanych z leczeniem alkoholizmu. Efekty nie będą pojawiać się natychmiast. Różnego rodzaju działania zaczyna się od detoksu, a więc oczyszczenia organizmu z toksyn, jakie będą pozostawać po alkoholu. Następnie należy prowadzić już leczenie i psychoterapię.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że takie leczenie może nawet latami trwać. Wszystko zależy od tego jakie są indywidualne uwarunkowania danej osoby. Ważna będzie również determinacja takiej osoby, co również musimy brać pod uwagę. Jeśli pojawiają się ze strony alkoholika jakieś obietnice to tutaj należy być odpowiednio ostrożnym i należy uważać na to co taka osoba będzie mówić. Oczywiście nie będzie to całkowity brak zaufania, ale nie będzie tajemnicą, że alkoholik chętnie obiecuje. Osoby, które mają problem alkoholowy bardzo często mają zniszczone nerwy i trzeba o tym pamiętać. Niekiedy po stronie takiej osoby zaczynają się pojawiać jakieś różne dziwne zachowania. Mogą one być związane z różnymi problemami, które pojawiają się również po odstawieniu alkoholu. Nigdy nie można wdawać się z taką osobą w kłótnie, ponieważ do niczego nie będą one prowadzić. Rozmowy są ważne, ale również trzeba umieć je należycie poprowadzić. Jeśli prowadzimy takie rozmowy musimy unikać wszelkich prób wypominania, ponieważ do niczego to nie doprowadzi. Uzależnienie może mieć różne podstawy, dlatego trzeba umieć takiej chorej osobie okazać pewne wsparcie. W wielu sytuacjach będzie to dla nich ważne.

Trzeba również wykazać się pewną cierpliwością i dzięki temu będzie można wiele załatwić. Musimy także umieć wygadać się innym osobą i powiedzieć co myślimy. W czasie rozmów może się pojawić propozycja alkoholika do tego, by coś się napić, ponieważ rozmowa będzie łatwiejsza. Niezależnie od tego jakie argumenty ze strony takiej osoby będą padać nigdy nie można ulec prośbom. Z alkoholizmu można się wyleczyć, ale najczęściej takie leczenie trwa długo i jest bardzo trudne. Dlatego wymaga zaangażowania zarówno ze strony chorego jak i też jego bliskich, którzy powinni wykazywać się odpowiednim wsparciem. Nie można oceniać takiej osoby i odrzucać jej dlatego tylko, że taki kłopot jej dotyczy. Trzeba myśleć o tym, by mieć racjonalne podejście do alkoholika i w żadnym wypadku go nie oceniać.

http://osrodkiterapeutyczne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *