Suplementacja kwasem foliowym z Folik Mama

Zdrowie pociechy w dużej mierze zależy od naszego trybu życia i sposobu odżywiania. Już w pierwszych tygodniach życia płodowego u malucha kształtują się tak kluczowe narządy, jak serce czy cewa nerkowa. W związku z tym, w celu uniknięcia wad rozwojowych, przyszła mama powinna przyjmować kwas foliowy, czyli witaminę B9.

Zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy

Kwas foliowy przyjmować należy nie tylko wówczas, gdy jesteśmy w ciąży – zalecany jest on już na etapie planowania potomstwa. Zażywać powinni go także mężczyźni. Pozwala on bowiem zapobiegać chorobom układu krążenia takim, jak miażdżyca, niedokrwistość czy zawał serca oraz niektórym nowotworom. Ułatwia także zasypianie i zapobiega depresji. Niedobór kwasu foliowego może przyczynić się do kłopotów z pamięcią i koncentracją, anemii, bezsenności, biegunki czy nudności. Na brak witaminy B9 są w szczególności narażone osoby stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, palące papierosy i regularnie opalające się na słońcu czy w solarium.

kwas-foliowy-dla-ciezarnych

Witamina B9 w ciąży

Jak już zostało wspomniane, przyjmowanie kwasu foliowego najlepiej rozpocząć na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę oraz przez cały jej okres. Najbardziej kluczowy jest trzeci jej trymestr, kiedy kształtują się wady rozwojowe płodu. W związku z tym, warto wówczas sięgnąć po preparat taki, jak Folik Mama. Folacyna odgrywa kluczową rolę w rozwoju płodu, a w szczególności cewy nerwowej, która kształtuje się około 5 tygodnia ciąży. Początkowo posiada ona postać rynienki, która w późniejszym etapie zamyka się i przekształca w rdzeń kręgowy oraz mózg. Jeżeli nie domknie się prawidłowo, dochodzi do powstawania szczelin powodujących rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie. Przyjmując preparat taki, jak Folik Mama, zapobiegamy również krwotokom, niedorozwoju łożyska oraz poronieniu. Obecność witaminy B9 jest niezbędna do rozwoju oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i powstawania w szpiku czerwonych krwinek. Suplementacja kwasem foliowym zapewnia także sprawne działanie żołądka, jelit i wątroby oraz poprawia pracę układu pokarmowego.

Jak dawkować kwas foliowy?

Jako, że organizm ludzki nie jest w stanie przyswoić naturalnych folianów, niezbędne jest przyjmowanie przyswajalnych w 100% syntetycznych preparatów takich, jak wspominany powyżej Folik Mama. W celu profilaktyki wad cewy nerkowej, zaleca się zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. W praktyce, ze względu na duży odsetek ciąż nieplanowanych, zaleca się, by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały stale doustną suplementację folacyny. U pań, które urodziły już jedno dziecko z wspominaną powyżej wadą, zaleca się codzienne przyjmowanie profilaktycznej dawki 4 mg kwasu foliowego.

Produkty spożywcze, w których znajdziemy kwas foliowy

W kwas foliowy bogate są warzywa takie, jak soja, szpinak, szparagi czy bób, owoce – pomarańcze oraz banany, a także jajka kurze, otręby pszenne, chleb razowy i kurza oraz wołowa wątróbka. Zaleca się, aby każdego dnia przyjmować nawet 5 porcji warzyw i owoców jako, że stanowią one najlepsze źródło folianów, czyli kwasu foliowego w naturalnej postaci. Należy jednak pamiętać, że jest on bardzo wrażliwy na działanie światła oraz wysokiej temperatury. W związku z tym, warzywa powinno gotować się jak najkrócej i w minimalnej ilości wody, unikać zbytniego krojenia i siekania wspominanych powyżej produktów oraz przechowywać jedzenie szczelnie opakowane tak, aby nie miało ono bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi.

Przyszłe mamy, które właśnie dowiedziały się, że spodziewają się potomstwa, powinny zapoznać się z poniższym artykułem, w którym znajdą informacje odnośnie niezbędnej w pierwszym tygodniu ciąży diety, badaniach oraz suplementacji: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/1.

20 komentarzy

  1. Folik mama 2/3 możesz brać nawet do końca karmienia. Dziecko dzięki temu będzie rozwijać się prawidłowo i będzie zdrowe.

  2. Folik mama jest też dla mamusiek karmiących także śmiało możesz wtedy też go brać 🙂 Zawiera ważne witaminy.

  3. Ja biorę zestaw Folik MAMA 2/3 z DHA, jest tam i magnez i kwas foliowy i inne potrzebne witaminy i minerały. Sam kwas foliowy brałam przed zajściem w ciążę.

  4. Tak tak, oprócz wit D ma też cenne kwasy DHA 🙂 Do porodu zostało mi jeszcze dwa i pól miesiąca i już nie mogę się doczekać chociaż całą ciążę dobrze znoszę.

  5. Jak zaczyna rozwijać się cewa nerwowa u płodu to organizm musi być dobrze nasycony folianami, także im szybciej zaczniemy suplementację tym lepiej dla naszego dziecka. Potem to taj juz tylko folik mama

  6. Kwasu foliowego, pod żadnym pozorem, nie może zabraknąć maluchowi, już w okresie zarodkowym, gdyż jest on niezbędny do budowy cewy nerwowej.

  7. W sumie oprócz folika nie brałam innych witamin. Jakis czas łykałam jakis zestaw ale mdliło mnie po nich więc je odstawiłam. Dzieci moje są zdrowiutkie po dziś dzień

  8. Przede wszystkim w organizmie mamy nie powinno zabraknąć kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę. Potem zamienia się na folik mama z jodem i dha, z minerałami i witaminami które sa potrzebne dla dziecka

  9. Ja też biorę folik , w sumie zaczęłam go brać już podczas podczas zażywania pigułek anty bo tak kazał mi lekarz i dalej kontynuuję bo dobrze się po nim czuję i mam nadzieję że wpłynie dobrze na prawidłowy rozwój dziecka

  10. W sumie to jest najbardziej znany lek, który jest na naszym rynku od długich lat, to jest sprawdzony i skutecznie chroni od wad.

  11. Ogólnie to kwas foliowy jest niezbędny, a przy planowaniu ciąży na pewno jego suplementacja to dobry pomysł. Trzeba tylko wiedzieć jaki preparat. Ja osobiście polecam Folik , jest tani i sprawdzony

  12. A jaki mniej więcej czas przed zajściem w ciąże zaczęłyście przyjmować kw. foliowy? Czy może wystarczy jak tylko w ciążę zajdę?

  13. Tak na prawdę i ja nie łykam nic oprócz mama dha premium, tam już jet też min. kwas foliowy. Próbowałam wcześniej inne witaminowe kapsułki ale niedobrze mi po nich było, mdliło mnie i lekarz kazał odstawić. A teraz czuję się dobrze i wyniki też są w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *