Przyjmowanie suplementów diety w okresie ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w którym musi dbać nie tylko o siebie, ale i o swoje maleństwo. Żeby zapewnić mu właściwy rozwój, przyszła mama powinna jeść same zdrowe posiłki, regularnie się ruszać oraz… brać odpowiednie suplementy. Jakie?

Suplementy – czym są i czy są mi potrzebne?

Suplementy są uzupełnieniem diety – dostarczają organizmowi tych składników, których nie jest w stanie sam wyprodukować w odpowiedniej ilości lub przyjąć ich z pożywienia. Przyszłym mamom potrzebna jest suplementacja, ponieważ i ich zapotrzebowanie na poszczególne mikroelementy wzrasta!

Przyjmowanie odpowiednich suplementów w czasie ciąży zapewnia organizmowi mamy (a więc przy okazji także i maluszka) właściwe dawki witamin oraz składników mineralnych niezbędnych do życia. W ten sposób zwiększają się również szanse na urodzenie zdrowego dziecka!

Niektóre z mikroelementów dodatkowo mają kluczowe znaczenie w rozwoju dziecka. Sprawdź, które suplementy powinnaś przyjmować już na początku ciąży!

fotolia_85180746_subscription_monthly_m

Jakie suplementy powinnam przyjmować?

Wszelkie suplementy i lekarstwa w ciąży przyjmuj zawsze dopiero po konsultacji ze swoim lekarzem. Wskaże on, które z nich są bezpieczne dla Ciebie i Twojego dzidziusia oraz określi odpowiednie dawki.

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B (inna nazwa: witamina B9). Nasz organizm samodzielnie go nie wytwarza, dlatego musi być przyjmowany z pożywieniem lub w formie suplementu. Kwas foliowy jest niezbędnym elementem współbudującym układ nerwowy płodu, wpływa również na przewód pokarmowy, narządy płciowe, wzrost i rozwój. Jest bardzo ważny już na samym początku ciąży, przyjmuje się go do końca drugiego trymestru.

Witamina D jest niezbędna do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie oraz właściwego działania wielu tkanek, narządów i komórek. Wpływa również na proces transkrypcji w ponad 200 genach! Za mało witaminy D w ciąży oznacza jej niedobór u noworodka – co może skutkować słabą mineralizacją kości lub krzywicą, zwiększa się także ryzyko cukrzycy oraz nowotworów.

Od jodu zależy prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, więc i on powinien być dostarczany w czasie ciąży w formie suplementu. Tarczyca produkuje hormony, które wpływają na rozwój mózgu i kości dziecka. Co więcej, niedobór jodu może spowodować przedwczesne odklejenie się łożyska i może doprowadzić nawet do poronienia!

Pamiętaj, że po porodzie organizm mamy po porodzie jest wyczerpany. Żeby jak najszybciej wrócić do formy, warto i wtedy sięgać po preparaty witaminowe, które pomogą Ci w regeneracji! Zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie, lekarze polecają suplement Harmonella, który pomaga w utrzymaniu naturalnej równowagi organizmu.

Artykuł powstał we współpracy z www.harmonella.info.

4 komentarze

  1. oprócz kwasu foliowego, witaminy d i jodu lekarz wymieniał mi jeszcze witamine b6, b12, kwasy dha, choline i żelazo i podobno wszystko to jest równie ważne

    • uważam, że trochę tego za dużo, poza tym stan witamin i minerałów powinno monitorować się w ciąży i do tego dostosowywać przyjmowanie czegokolwiek, tylko kwas foliowy jest pewniakiem i nigdy za dużo 😉

  2. No dokładnie. Jest tego sporo ale teraz można zamknąć się w jednej-dwóch tabletkach żeby sobie dostarczyć wszystkiego czego potrzeba. Ja akurat brałam prenatal duo bo mi pasował jego skład. Trzeba sobie na pewno sprawdzać proporcje poszczegolnych składników żeby wszystkiego było tyle ile powinno być

  3. myślę, że to już jednak przesada, o ile wyniki badań nie mówią inaczej. Ale polskie towarzystwo ginekologiczne w pierwszym trymestrze zaleca tylko kwas foliowy, jod i dha. Resztę łatwo przyswoić z diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *