Aparat słuchowy dla dziecka – jak i kiedy wybrać?

Komunikowanie się jest dla ludzi niezwykle istotne – dzięki niemu możemy poczuć się bezpiecznie, rozwijać się, kochać, przekazywać emocje. Dlatego problem ze słuchem naszych pociech nie jest jedynie wadą anatomiczną, ale także istotną przeszkodą w nauczeniu się budowania normalnych relacji z otoczeniem i bliskimi. Dzieci niesłyszące często odbierane są jako nieposłuszne, apatyczne, nerwowe, a przecież ich zachowanie nie wynika z cech osobowości! Dowiedźmy się zatem, kiedy powinniśmy szukać pomocy i jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy.

Niepokojące objawy

Pamiętajmy o tym, że każde dziecko rozwija się inaczej. Niektóre zaczynają gaworzyć kilka tygodni przed rówieśnikami, inne natomiast wypowiadają pierwsze słowa kilka miesięcy po równolatkach. Zaniepokoić powinno nas jednak to, że dziecko w wieku 2-3 lat nie wykazuje zainteresowania dźwiękami, nie reaguje na nasz głos, zamiast próbować przekazać nam informacje werbalnie nadal pokazuje palcem, wydaje jeden odgłos niezależnie od sytuacji i emocji, jakie są im przypisane.

Niedosłyszące lub głuche dzieci nie zdają sobie przecież sprawy ze swojej niezdolności, więc często popadają w irytację wtedy, kiedy np. wołamy je z innego pokoju niż się aktualnie znajdują, a następnie negatywnie reagujemy na to, że nie przyszły. Nasze rozdrażnienie wpływa na pociechy, które z kolei niesprawiedliwie odbieramy jako nieposłuszne.

Widząc u swojego dziecka jakiekolwiek z powyższych objawów warto wybrać się do otolaryngologa czy audiologa, który określi ubytek słuchu i pomoże dobrać odpowiednią aparaturę.

Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego dla dziecka

Aparaty słuchowe muszą być dopasowane indywidualnie do każdego dziecka. Nie sugerujmy się więc tym, że u innych osób sprawdził się konkretny model, a z kolei inny okazał się rozczarowaniem. Wybierając aparat słuchowy zwracajmy uwagę na:

  • Stopień i rodzaj utraty słuchu dziecka.
  • Trwałość aparatu słuchowego.
  • Obsługę od producenta, w tym jasne zasady uznania gwarancji, szybkiego serwisowania, dostępność poszczególnych elementów.
  • Zdolność aparatu słuchowego do łączenia się z innymi urządzeniami, które są wykorzystywane w domu lub w szkole.
  • Dopasowanie do anatomicznej budowy ucha dziecka.

Dorośli, którzy noszą aparaty słuchowe najczęściej są w posiadaniu tylko jednego egzemplarza. Pediatrzy zalecają jednak, aby niemowlęta i małe dzieci nosiły aparaty w obu uszach. Pomaga to wyrobić prawidłowe nawyki językowe oraz znacznie ułatwia funkcjonowanie naszemu dziecku. Jest to również ważne ze względów bezpieczeństwa – pociecha będzie mogła się nauczyć, jak brzmi np. samochód czy wrząca woda.

W przyszłości, kiedy już oswoi się z otaczającym światem będzie mogło zdecydować, czy woli nosić aparat na jednym uchu, a może nie będzie potrzebowało zakładać go wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *