Bakterie są jednym z czynników wywołujących ostre zapalenie gardła i migdałów. Bywają odpowiedzialne za rozwój zakażenia rzadziej niż wirusy. Bakteryjne zapalenie gardła dotyczy głównie dzieci (1).
Objawy bakteryjnego zapalenia gardła to przede wszystkim silny ból gardła i ból podczas połykania, a także gorączka, ból głowy i brzucha, nudności oraz wymioty (1). Gorączka, wbrew przekonaniu wielu osób, wcale nie jest charakterystycznym objawem, ponieważ możliwe jest też bakteryjne zapalenie gardła bez gorączki.
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii, czy bakteryjne zapalenie gardła można wyleczyć bez antybiotyku? Podstawą leczenia chorób, w których czynnik etiologiczny stanowi bakteria, jest antybiotykoterapia (2).
Teoretycznie można bakteryjne zapalenie gardła stosować wyłącznie leki bez recepty, jednak takie leczenie może nie przynieść oczekiwanej skuteczności. A skoro leczenie bakteryjnego zapalenie gardła bez antybiotyku nie jest możliwe, w przypadku podejrzenia tej choroby nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, ponieważ antybiotyki są sprzedawane na receptę.
Przedstawiamy sprawdzone sposoby na bakteryjne zapalenie gardła, które mogą stanowić wsparcie dla leczenia zaproponowanego przez specjalistę i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Bakteryjne zapalenie gardła – domowe sposoby
Bakteryjne zapalenie gardła u dziecka, podobnie zresztą jak i u dorosłych, choć występuje rzadziej (1), to bywa bardzo uciążliwe i mocno daje się we znaki. Dlatego warto zastosować sprawdzone metody na infekcje bakteryjne, aby ulżyć sobie w cierpieniu i szybciej stanąć na nogi.
Odpoczynek i leżenie w łóżku
Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób zapomina o tym, że w czasie choroby powinno się zwolnić obroty i dać organizmowi czas na regenerację. Jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej zostać w łóżku i po prostu odpocząć (1). Dzieci cierpiące na anginę z wysoką gorączką i silnym bólem gardła nie powinno się wysyłać do szkoły czy przedszkola. Lepiej, by zostały w domu i po prostu odpoczęły. Pamiętajmy również, że bakteryjne zapalenie gardła jest zaraźliwe, dlatego na zachorowanie narażone są wszystkie osoby mające kontakt z zakażonym.
Odpowiednie nawodnienie
Kolejną kwestią jest prawidłowe nawodnienie, o którym też nie każdy pamięta. Duże ilości płynów należy przyjmować przede wszystkim w czasie gorączki (1), ponieważ wtedy organizm szybko traci wodę poprzez pocenie się. Napoje powinny mieć najlepiej temperaturę pokojową, ponieważ zbyt wysoka może dodatkowo podrażnić gardło i nasilić dolegliwości bólowe.
Nebulizacja
Na uczucie suchości w gardle powinna pomóc nebulizacja, którą przygotować można np. z wykorzystaniem soli fizjologicznej. Do inhalacji dobrze sprawdzają się także roztwory o wyższym stężeniu NaCl (3). Jeśli mamy w domu olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, lawendowy lub koprowy, także można zrobić z nimi nebulizację.
Co w razie braku inhalatora? Zamiast specjalistycznego urządzenia do przygotowania inhalacji wykorzystać można zwykłą miskę z gorącą wodę i ręcznik, a efekt będzie prawie ten sam.
Preparaty do ssania na gardło
Na bakteryjne zapalenie gardła można stosować również tabletki do ssania Chlorchinaldin, które mają właściwości antyseptyczne. Działają przyczynowo na szerokie spektrum bakterii (oraz grzybów), przez co hamują rozwój stanu zapalnego, którego objawem jest silny ból, a co za tym idzie, hamują rozwój infekcji jamy ustnej i gardła. Lek Chlorchinaldin nie podrażnia i nie wysusza gardła, może być stosowany nawet raz na godzinę (4).
Naturalne środki na gardło
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o naturalnych produktach o właściwościach powlekających błony śluzowe jak: miód, pektyna, gliceryna, preparaty z wyciągiem z prawoślazu czy siemię lniane (3). Przynajmniej jeden z nich – miód – większość z nas ma w swoim domu. W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła warto po niego sięgnąć i dodać go np. do herbaty.
Bibliografia:
- Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
- Zielnik-Jurkiewicz B., Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, 2020.
- Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI wieku, 2018;1(4).
- Ulotka Chlorchinaldin (dostęp: 2022.05.13.).