Bakteryjne zapalenie gardła – 5 sprawdzonych sposobów

Bakterie często stoją za przypadkami ostrego zapalenia gardła i migdałków, choć występują one mniej powszechnie niż infekcje wirusowe. Bakteryjne zapalenie gardła najczęściej dotyka dzieci, ale może również wystąpić u dorosłych (1).

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła obejmują silny ból podczas połykania, gorączkę, bóle głowy i brzucha, a także nudności i wymioty (1). Ważne jest zauważenie, że gorączka nie zawsze występuje, co jest istotne, ponieważ bakteryjne zapalenie gardła może także występować bez podwyższonej temperatury.

Czy bakteryjne zapalenie gardła można wyleczyć bez antybiotyku? Podstawą leczenia bakteryjnych infekcji gardła jest terapia antybiotykowa (2).

Istnieje możliwość stosowania leków bez recepty w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła, jednak leczenie to może nie przynieść pożądanych efektów. Dlatego też w przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia gardła konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ antybiotyki są dostępne wyłącznie na receptę.

Poniżej przedstawiamy pięć sprawdzonych sposobów na łagodzenie objawów bakteryjnego zapalenia gardła, które mogą uzupełnić terapię zaleconą przez lekarza i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Bakteryjne zapalenie gardła – domowe sposoby

Bakteryjne zapalenie gardła może być bardzo uciążliwe zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlatego warto zastosować pewne metody łagodzenia objawów, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.

1. Odpoczynek i leżenie w łóżku

Podczas choroby ważne jest, aby organizm miał czas na regenerację. Jeśli to możliwe, warto pozostać w łóżku i odpocząć (1). Dzieci z bakteryjnym zapaleniem gardła powinny pozostać w domu, aby odpocząć. Ponadto, pamiętajmy, że choroba ta jest zaraźliwa, dlatego należy unikać kontaktu z zarażonymi osobami.

2. Prawidłowe nawodnienie

Podczas gorączki organizm szybko traci wodę poprzez pocenie się. Dlatego ważne jest, aby regularnie spożywać duże ilości płynów (1). Napoje powinny być o temperaturze pokojowej, aby nie drażnić gardła.

3. Nebulizacja

Nebulizacja, przy użyciu soli fizjologicznej lub olejków eterycznych, może pomóc w łagodzeniu suchości gardła (3). Można zastosować domowe inhalacje przy użyciu gorącej wody i ręcznika, jeśli nie ma się dostępu do specjalnego inhalatora.

4. Preparaty do ssania na gardło

Tabletki do ssania, takie jak Chlorchinaldin, mają działanie antyseptyczne i mogą przyczynić się do złagodzenia bólu gardła (4). Można je stosować co godzinę, zgodnie z zaleceniami.

5. Naturalne środki na gardło

Produkty naturalne, takie jak miód, mogą pomóc w łagodzeniu bólu gardła (3). Warto dodać miód do herbaty lub ciepłego napoju, aby uzyskać ulgę.

Bakteryjne zapalenie gardła może być uciążliwe, ale zastosowanie tych domowych sposobów może pomóc w łagodzeniu objawów i przyspieszeniu powrotu do zdrowia.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku poważnych objawów zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia:

  1. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
  2. Zielnik-Jurkiewicz B., Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, 2020.
  3. Kuchar E., Karlikowska-Skwarnik M., Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI wieku, 2018;1(4).
  4. Ulotka Chlorchinaldin (dostęp: 2022.05.13.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *