Brykiet kominkowy – co warto o nim wiedzieć?

Z pewnością każdy posiadacz kominka nieraz stanął przed dylematem związanym z opałem. Co warto wybrać? Brykiet kominkowy, czy może drewno? Na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można rosnącą popularność brykietu. I nic dziwnego, ponieważ rozwiązanie to posiada szereg zalet.

Czym jednak jest brykiet kominkowy? Są to sprasowane odpady drewniane różnego pochodzenia, takie jak trociny, wióry, czy też zrębki. Powstają one między innymi w fabrykach mebli, drzwi, okien oraz w stolarniach przemysłowych.

Odpadki te są prasowane pod dużym ciśnieniem bez użycia substancji wiążących. W kominkach wykorzystuje się najczęściej brykiety w kształcie kostki lub też walca. Jest to bardzo poręczna i wygodna forma, która nie wymaga od nas żadnej dodatkowej obróbki. Bardzo często spotkać można również brykiet w formie kostek, które występują w zbiorczym opakowaniu – rozwiązanie to ułatwia nie tylko ich transport, ale również przechowywanie.

Zwróć uwagę na jakość brykietu

Przyjęło się, że 1 tona brykietu kominkowego odpowiada około 2-2,5 mp drewna, jednak wiele zależy od jego jakości. Warto również wiedzieć, że do palenia w kominku warto wykorzystywać brykietu wyprodukowane z czystego drewna. Od jego producenta powinniśmy otrzymać wszelkie informacje na temat tego, z jakich materiałów się on składa. Czasami zdarza się, że w skład brykietu kominkowego wchodzą również resztki poprodukcyjne innych produktów, takich jak przykładowo płyty MDF. Tego typu dodatki mogą zawierać w sobie dodatkowe substancje, takie jak lakiery, które z jednej strony ułatwiają rozpalanie brykietu, z drugiej zaś przyczyniają się do emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jakie są zalety brykietu kominkowego?

  • dobrej jakości brykiet charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną, co oznacza, że jest w stanie generować dużo ciepła przez bardzo długi czas
  • brykiet spala się całkowicie, nie pozostawiając niedopalonych kawałków
  • paląc brykietem w kominku otrzymujemy gwarancję czystej szyby
  • doskonale nadaje się, jako paliwo zarówno do kominków, kotłów C.O, jak i pieców
  • bardzo łatwo go magazynować, transportować oraz przechowywać
  • jest to odnawialne i ekologiczne źródło energii, które nie powinno sprawiać problemów z rozpalaniem
  • brykiet nie brudzi przestrzeni znajdującej się w okolicy kominka oraz nie pyli mocno
  • dobrej jakości brykiet nie kruszy się oraz nie będzie zanieczyszczać komina
  • brykiet podczas spalania wydziela bardzo małą ilość dymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *