Wiedza o dniach płodnych jest niezbędna tak w trakcie planowania ciąży, jak i w ramach zapobiegania jej. Dni płodne to okres, w którym występuje największa szansa na zajście w ciążę. Warto więc wiedzieć o nich więcej, a szczególnie to, jak się je oblicza.

Czym jest cykl menstruacyjny?

O cyklu menstruacyjnym możemy mówić w przypadku kobiet, które dojrzały płciowo, czyli przeszły pokwitanie, ale jeszcze nie przekwitanie. To zatem czas między 15. a 45-50. rokiem życia. Pierwsza miesiączka (pojawiająca się zazwyczaj w wieku dwunastu – piętnastu lat) oznacza wejście w okres płodności, która swoje maksimum osiąga pomiędzy 20. a 30. rokiem życia kobiety i obniża się po ukończeniu 35 lat, by zbliżyć się do zera w okresie menopauzy (około 50. roku życia).

Na cykl składa się kilka faz: krwawienie, okres niepłodności względnej, owulacja oraz okres niepłodności bezwzględnej. Każda z tych faz ma swoje oznaki (w postaci obniżonej lub podwyższonej temperatury, zróżnicowanego śluzu lub dolegliwości bólowych).

fotolia_115884875_subscription_monthly_m

Co oznacza krwawienie?

Pierwszy dzień krwawienia uznawany jest również za pierwszy dzień całego cyklu. Trwa ono zwykle od 4 do 6 dni, chociaż za normalne uznawane są także te trwające od 2 do 7 dni. W tej fazie cyklu usuwana jest przerośnięta śluzówka macicy, co jej wynikiem usuwania z organizmu niezapłodnionej komórki jajowej. Po tym procesie następuje okres niepłodności przedowulacyjnej (tzw. dni niepłodne względnie). Nie występuje on jednak u wszystkich kobiet, jego długość również może być zróżnicowana, w zależności od okresu życia czy regularności całego cyklu.

Kolejna faza cyklu polega na wyselekcjonowaniu jednego pęcherzyka Graffa, w którego wnętrzu znajduje się komórka jajowa. Pęcherzyk rośnie, przygotowuje się do pęknięcia i uwolnienia komórki. Do tego przygotowuje się też stopniowo rozwierająca się szyjka macicy oraz jej gruczoły, intensywniej wydzielające śluz. Kulminacją jest owulacja, czyli uwolnienie z jajowodów komórki jajowej.

Kiedy płodność jest największa?

Największa płodność pojawia się na około 2-3 dni przed owulacją – ten czas oznacza największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Mimo że komórka jajowa żyje tylko ok. 24 godziny po owulacji, to plemnik w organizmie kobiety jest w stanie przetrwać od 48 do 72 godzin po ejakulacji.

Jak zatem obliczyć dni płodne? Korzystając z tradycyjnych metod (obserwacji organizmu, mierzenia temperatury, kontroli śluzu oraz wysokości i rozwarcia szyjki macicy) lub wspomagając się kalkulatorem dni płodnych (kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/). Warto jednak zapamiętać, że długość każdego cyklu menstruacyjnego może różnić się, a wpływ mają na to m.in. stres czy infekcje. Wyliczenie dni płodnych nie może być więc metodą zabezpieczającą przed zajściem w ciążę.

Po kolejnych 3-4 dniach rozpoczynają się dni niepłodne bezwzględnie. Trwają one aż do pierwszego dnia miesiączki, która rozpoczyna kolejny cykl menstruacyjny.

Jeden komentarz

  1. przed ciąża najważniejsze jest przyjmowanie kwasu foliowego, im wcześniej łykamy jakiegoś folika tym lepiej. Ostatnio sporo dziewczyn mówiło mi, ze lekarz nawet nic o tym nie wspomniał, jestem w mega szoku :O na szczęście są jeszcze dobrzy ginekolodzy, i większość stara się uczulać kobietki na te ryzyko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *