Metodą na to, jak spędzić popołudnie z dziećmi i zrelaksować się może być decoupage, którego popularność ostatnio bardzo rośnie. To hobby zarówno dla dorosłych jak i dzieciaków.

Decoupage – jak zacząć

Kiedy widzimy śliczne puzdereczka i pudełka ozdobione techniką decoupage, wydaje nam się, że takie drobiazgi muszą być trudne w wykonaniu. Jeśli jednak poznamy podstawy decoupage’ u, okaże się, że cała technika jest łatwiejsza, niż nam się wydawało.

Decoupage w skrócie polega na ozdabianiu różnego rodzaju przedmiotów motywami wyciętymi z… papierowych serwetek. Żeby zacząć, potrzebujemy kleju do decoupage, elementów, które chcemy przyozdobić – może być to na przykład proste, drewniane pudełko, specjalnego lakieru i pędzelka, którym będziemy go nakładać.

pudelko-decoupage

Technika decoupage krok po kroku

Instrukcja decoupage’ u nie jest wcale rozbudowana i skomplikowana. Najpierw trzeba przede wszystkim wybrać motyw – z serwetek możemy wyciąć każdy, odpowiadający nam kształt. Ważne jest też, aby drewno, na którym będziemy przyklejać papier było gładkie – w tym celu można użyć papieru ściernego. Kiedy już wybierzemy motyw i wytniemy odpowiednio naszą serwetkę, koniecznie należy rozdzielić warstwy. Cała technika nie jest skomplikowana, ale wymaga precyzji i delikatności – jeden nieostrożny ruch i delikatny, cieniutki papier może się przerwać. Materiał przyklejamy do drewna specjalnym klejem. Kolejny etap to lakierowanie. Warstwę lakieru kładziemy na serwetkę. Nakładamy tyle warstw, żeby wycięty motyw stanowił jakby jedność z drewnem. Na sam koniec, kiedy lakier już wyschnie, możemy ewentualnie wyrównać wszystko papierem ściernym.

Zapoznaj się także z artykułem „Decoupage krok po kroku” – znajdziesz tam więcej ciekawych informacji o tej technice zdobienia.

Co dekorować

Najprościej jest zacząć od drewna, ale technika decoupage może posłużyć do dekoracji wielu różnych przedmiotów. Szkło, ceramika czy metal także nadają się do ozdabiania papierowymi serwetkami. Dekorować możemy butelki, pudełka, wszelkie elementy ozdobne – w zasadzie wszystko, co chcemy. Najczęściej przedmioty wykończone tą techniką nabierają charakteru vintage i pasują bardzo do wnętrz urządzonych w takim stylu. Kiedy już opanujemy podstawy, możemy zacząć uczyć się technik postarzania, tworzenia „pęknięć” i tak dalej. Dzięki temu nasz decoupage będzie jeszcze ciekawszy.

Ważne jest, że tej techniki mogą nauczyć się nawet dzieci – możemy pomóc im stworzyć ich małe dzieła sztuki i świetnie się przy tym bawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *