Dermatologia – Sucha i wrażliwa skóra

Jeżeli nie zareagujemy, narażamy skórę na nieodwracalne uszkodzenia. Szczególne znaczenie dla funkcji ochronnych ma bariera naskórkowa składająca się z mieszanki komponentów wodnych i tłuszczowych.

Zdrowa i jędrna skóra charakteryzuje się wysoką zawartością wody w komórkach naskórka. Składniki tłuszczowe natomiast znajdują się w przeważającej części substancji międzykomórkowej. Można sobie wyobrazić warstwę naskórka jako mur: cegłami są komórki, a zaprawą substancja międzykomórkowa.

W skórze zmienionej chorobowo dochodzi do zaburzenia produkcji lub zwiększonej utraty materiałów budulcowych. Cegły (komórki) stają się porowate a zaprawa (substancja międzykomórkowa) krucha. Dla skóry oznacza to zaburzenie funkcji ochronnej. Przyczyn suchej skóry jest wiele. Są osoby, u których zauważa się skłonność do zmniejszonej produkcji tłuszczu skórnego, przez co ich skóra jest wrażliwsza i wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Sucha skóra pojawia się z wiekiem – z badań wynika, że po 40-stce zaczyna się naturalny proces starzenia, objawiający się utratą tłuszczu i wody w organizmie. Szkodliwy dla skóry jest kontakt z chemikaliami, wilgocią, brudem i kurzem – problem ten dotyczy w dużym stopniu kobiet wykonujących prace domowe. I wreszcie choroby wpływają na wysuszanie: zmieniona chorobowo skóra jest w stanie tylko w ograniczony sposób spełniać swoją funkcję ochronną. Jej porowata powierzchnia nie stanowi bariery dla czynników chorobowych (grzyby, bakterie, wirusy). Ułatwia to powstawaniu stanów zapalnych i alergii. Prawdą jest, że w przebiegu cukrzycy obserwowana jest ogólna suchość skóry. Zresztą samo nagłe wysuszanie się skóry powinno skłaniać do przeprowadzenia badań (poziom cukru).

  • Ratunek dla suchej skóry

U diabetyków dochodzi do neuropatii cukrzycowej, która zaburza czynności fizjologiczne skóry. Dochodzi do zmniejszonego wydzielania potu, a tym samym do przegrzania i spadku zawartości wody. Stosowanie maści zawierających tłuszcze pogarsza sytuację: zamykają się pory, utrudniona zostaje wymiana cieplna. "Zamknięta” skóra prowadzi do zaczerwienień i świądu. Najnowsze badania wykazują, że pomóc wtedy mogą substancje powodujące wiązanie cząsteczek wody w skórze takie, jak mocznik. Jako przykład niech posłuży krem w piance Allpresan 2 z 5% zawartością mocznika. Tworzy on swego rodzaju sito na skórze, które ogranicza zupełnie bezpośredni kontakt naskórka z wodą. Po jego użyciu nie dochodzi do zahamowania wymiany cieplnej i gazowej, skóra oddycha, normalnie się poci, czyli w zapobiegamy jej wysychaniu. Allpresan 2 czyni suchą skórę gładszą, bardziej elastyczną i jędrną. Wchłania się natychmiast i całkowicie, nie pozostawiając lepkiego ciała – nadaje się do stosowania w pracy (nie pozostawia śladów na papierze i klawiaturze komputera).

Oprac.: Aneta Drzażdżyńska

Źródło: Zdrowe Nogi nr 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *