Diabetologia – ABC Pielęgnacji stóp 1

"Nogi niosą nas przez świat i życie; często nie zdajemy sobie sprawy ile codziennie pokonujemy na nich kilometrów. Mówiąc o osobie w wieku podeszłym najczęściej widzimy starca z laseczką, który idzie krokiem schorowanym, powolnym, niepewnym i drżącym. Ludziom młodym i zdrowym trudno czasem zrozumieć, iż nie zmarszczki powodują, że komuś nie chce się poruszać, a nogi i stopy, które po prostu bolą, ponieważ są chore" – to fragment naszego motto.

Chorzy na cukrzycę są tą grupą, której o nogach możemy mówić, mówić i uczyć.
Dlatego postaramy się przybliżyć Czytelnikom "Diabetyka" podstawowe informacje na temat pielęgnacji stóp. Nasz cykl zaczniemy od najprostszych porad odnośnie codziennych czynności.

  1. Codziennie dokładnie oglądamy stopy. Jeżeli nie można tego zrobić samemu najlepiej poprosić kogoś o pomoc. Najmniejsze zmiany zgłaszamy lekarzowi rodzinnemu i pokazujemy mu stopy przy każdej wizycie.
  2. Całe ciało codziennie myjemy pod prysznicem. Temperaturę wody ustawiamy termostatem i sprawdzamy ją w zgięciu łokciowym. Prysznic kończymy polewaniem stóp i podudzi zimną wodę. To wzmacnia i uodparnia skórę i dobrze wpływa na naczynia żylne kończyn dolnych.
  3. Nie powinno stosować się w domu kąpieli samych stóp. Skóra chorego nie pozwala na właściwą ocenę temperatury. Zbyt gorąca woda może spowodować oparzenia. Jeżeli chcemy koniecznie "wymoczyć" nogi, należy używać termometru do sprawdzenia temperatury – nie powinna być wyższa niż 30-35°C. Czas kąpieli – nie dłuższy, niż 3 minuty.
  4. Stopy dokładnie wysuszamy. Szczególną uwagę zwracamy na przestrzenie między palcami. W przypadku stwierdzenia grzybicy konieczne jest zastosowanie raz dziennie maści przeciw grzybiczej. Sucha i łuszcząca się skóra stóp sprzyja tworzeniu grzybicy, redukuje i tak słabe odczuwanie bólu.
  5. Paznokci samodzielnie nie skracamy nożyczkami, używamy do tego celu pilniczka; nie zaokrąglamy boków – grozi to wrastaniem paznokcia.
  6. Zgrubiały naskórek usuwamy pumeksem. W przypadku szybkiego rogowacenia trzeba skorzystać z pomocy specjalisty do spraw pielęgnacji stóp.
  7. W przypadku zimnych stóp, diabetyk nie może ich rozgrzewać za pomocą kąpieli ani poduszki elektrycznej. Istnieje groźba oparzenia. Stopy lepiej masować i gimnastykować.
  8. Chorzy na cukrzycę często mają żylaki kończyn dolnych. Jeżeli jest konieczne noszenie rajstop przeciwżylakowych, palce stóp powinny zostać odkryte. Kontrola stóp powinna być jeszcze intensywniejsza.
  9. Po zauważeniu nawet małych nieprawidłowości natychmiast należy o nich poinformować lekarza. Lepiej zrobić to o jeden raz za dużo i usłyszeć, że wszystko jest w porządku niż doprowadzić do powstania stopy cukrzycowej.

W następnym artykule przedstawimy praktyczne porady: co robić, by mieć zdrowe nogi.
Dr n. med. Mirosława Gałęcka, koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi".

PPP "Zdrowe Nogi", ul. Sielska 8, 60-129 Poznań, tel. (061) 66-144-41, www.zdrowe-nogi.pl

Źródło: miesięcznik "Diabetyk"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *