Diabetologia – ABC Pielęgnacji stóp 2

  • Stopa cukrzycowa jest objawem długotrwałej i zaniedbanej cukrzycy. Około 5% diabetyków traci stopę lub jej część.

TAK NIE MUSI BYĆ! Bardzo ważną rolę odgrywa codzienne oglądanie stóp oraz regularne wizyty w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jeżeli szybko zauważymy pierwsze objawy i zmiany na stopach powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

  • Sygnały alarmowe:
  1. Zaburzenia czucia (polineuropatia cukrzycowa) objawiające się drętwieniem palców stóp, uczuciem "wędrujących mrówek", brakiem wrażliwości na ból i temperaturę, występowaniem bólu kłującego i piekącego.
  2. Sucha i łuszcząca się skóra, która swędzi i pęka oraz rogowacenie. Występuje też skłonność do grzybicy skóry i paznokci stóp. Rany goją się trudno i długo.
  3. Pojawienie się deformacji palców stóp. Stopy są gorące, występują obrzęki grzbietu stopy.

Gdy zaobserwujemy jeden z powyżej opisanych objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej i oznaczyć poziom glukozy we krwi. Pamiętajmy o tym, że do najważniejszych symptomów cukrzycy należy postępująca suchość skóry. Jej przyczyną jest zaburzona praca gruczołów potowych i łojowych; skóra nie umie magazynować wystarczającej ilości tłuszczów i wody. Również proces starzenia się skóry jest przyspieszony poprzez podwyższony poziom glukozy we krwi, co szczególnie dotyka osoby starsze chore na cukrzycę. Wrażliwa skóra wymaga nie tylko specjalnej uwagi, ale i specjalistycznej pielęgnacji.

  • DOBRA RADA

Chociaż cukrzycę uważa się za chorobę społeczną, niestety ciągle brakuje fachowej opieki i szkoleń. Nie wszyscy wiemy, jak prawidłowo pielęgnować stopy. Wsparciem mogą być gabinety specjalistycznej pielęgnacji stóp, działające np. w ramach Powszechnego Programu Profilaktycznego "Zdrowe Nogi". Ich adresy znaleźć można w Internecie: www.zdrowe-nogi.pl

dr n. med. M. Gałęcka, koordynator PPP "Zdrowe Nogi"

Źródło: miesięcznik "Diabetyk"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *