Dlaczego należy badać stawy biodrowe u noworodka?

Już po kilku pierwszych dniach od pojawienia się na świecie konieczne jest wstępne przebadanie noworodka pod kątem istnienia potencjalnych schorzeń. USG bioderek jest jednym z badań, które wykonywane są u niemowląt bardzo szybko. Dziecko musi je przejść najwcześniej po osiągnięciu 6 tygodnia życia, ale nie później niż po ukończeniu 12 tygodni.

Dlaczego należy wykonać USG bioderek?

Skierowanie na USG bioderek otrzymują wszystkie noworodki. Rodzicom zazwyczaj wręcza je sam lekarz prowadzący, oznajmiając przy tym o obowiązkowym badaniu stawu biodrowego dziecka. U człowieka składa się on z panewki oraz wchodzącej w nią głowy kości udowej. Jednak chrząstka, z której zbudowane są stawy noworodków jest niezwykle podatna na zniekształcenia. Dlatego wykonanie USG bioderek jest konieczne, ponieważ pozwala na wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego dziecka lub jego niesprawnym funkcjonowaniu. Tym samym badanie pozwala uniknąć przyszłych problemów ortopedycznych i innych przykrych konsekwencji.

Jak wygląda badanie?

USG bioderek nie wymaga żadnych przygotowań i jest całkowicie bezpiecznym, bezinwazyjnym oraz bezbolesnym badaniem. Zanim lekarz rozpocznie swoją pracę, należy zdjąć dziecku pieluchę. Badanie odbywa się na specjalnym stole, gdzie niemowlę musi zostać ułożone na boku lub na plecach. Lekarz rozprowadza w okolicy bioder dziecka specjalny żel, dzięki któremu możliwe jest przechodzenie fal dźwiękowych. Na obszarze posmarowanym żelem przykładane jest specjalne narzędzie, którym steruje osoba wykonująca badanie. Widoczne na ekranie komputera obrazy to efekt przetworzenia fal dźwiękowych, które odbijają się od ciała. Rodzice mogą uczestniczyć w procesie badania, który trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Co to jest dysplazja stawów biodrowych?

Podczas badania lekarz stwierdza, czy głowa kości udowej umiejscowiona jest we właściwej pozycji, czyli w samym centrum panewki o odpowiedniej głębokości. W takim wypadku staw zbudowany jest prawidłowo i ma żadnych powodów do niepokoju. Jeżeli jednak panewka jest zbyt spłaszczona, może to uniemożliwiać głowie kości udowej dostatecznie głębokie wejście. Wówczas występują problemy z funkcjonowaniem stawu biodrowego, który charakteryzuje się brakiem stabilności i jest dużo bardziej narażony na urazy, takie jak chociażby zwichnięcia. Dysplazja stawów biodrowych powinna być bardzo wcześnie i prawidłowo zdiagnozowana, dzięki czemu dziecko będzie mogło uniknąć przyszłych problemów ortopedycznych.

Co powoduje dysplazję stawów biodrowych?

Na powstanie dysplazji stawów biodrowych mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne. Dlatego w przypadku wcześniejszego występowania tego schorzenia w rodzinie, istnieje duże ryzyko, że będzie ono przekazywane dalszym pokoleniom. Innym powodem może być również nieprawidłowa pozycja dziecka w łonie matki, a także hormony wytwarzane przez jej organizm w celu przygotowania ciała do porodu. Problem może leżeć również w nieprawidłowych metodach pielęgnacji niemowlęcia, czemu niestety często winni są sami rodzice. W przypadku zdiagnozowania dysplazji nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ istnieją bardzo skuteczne metody leczenia jej.

Leczenie i zapobieganie dysplazji stawów biodrowych

Aby dziecko pozbyło się schorzenia, powinno nosić specjalną ortezę. Ułatwia ona utrzymywanie stawów w prawidłowej pozycji, jednak może być nieco kłopotliwa i uciążliwa zarówno dla niemowlęcia, jak i rodziców.

Dysplazji stawów biodrowych można również zapobiegać, stosując odpowiednią profilaktykę i dbając o bioderka noworodka. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia. Należy pamiętać, aby dziecko często leżało na brzuszku. Ubranka noszone przez niemowlę nie powinny być zbyt luźne lub zbyt obcisłe, ponieważ biodra muszą być prawidłowo rozstawione. Z tego powodu dziecko powinno również często zmieniać pozycję, dzięki czemu prawidłowo wykształci swoje stawy i rozwinie świadomość własnego ciała, a także będzie lepiej koordynować ruchy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *