Doniczki plastikowe vs. inne doniczki – które wybrać?

Centra ogrodnicze oferują szeroki wybór atrakcyjnych doniczek wykonanych z różnych materiałów, w tym z gliny i tworzyw sztucznych. Tradycyjne gliniane lub donice z terakoty, pieczone w wysokich temperaturach, tworzą twardą powierzchnię – kojarzą się z staromodnymi doniczkami używanymi przez ogrodników od wielu lat. Plastikowe doniczki, dostępne w wielu stylach, są nowymi dodatkami do scenerii ogrodniczej. Oba mają różne zalety i wady – co jest ważne do wzięcia pod uwagę przez ogrodników.

Wygląd

Wielu ogrodników preferuje doniczki gliniane, które mają naturalny, ziemisty wygląd. Inni lubią wykończenie wyglądu glazurowanych doniczek, które są bardziej odporne na pękanie niż inne doniczki. W przeszłości plastikowe doniczki często uważane były za tanie i nieatrakcyjne. W ostatnich latach ogrodnicy mają jednak więcej opcji, ponieważ wiele wysokiej jakości plastikowych doniczek jest solidnych, stylowych i prawie nie do odróżnienia od doniczek glinianych. Doniczki plastikowe są dostępne w różnych:

  • kolorach,
  • kształtach,
  • rozmiarach,
  • fakturach

co ułatwia ich dopasowanie do stylu i wystroju, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Porowatość

Glina jest porowatym materiałem, który dopuszcza przenikanie wody i powietrza do doniczek. Ta cecha jest korzystna, ponieważ zapewnia cyrkulację powietrza wokół korzeni, co pomaga zapobiec chorobom występującym w wilgotnej glebie. Z drugiej strony gleba w nich wysycha szybciej, więc rośliny wymagają częstszego nawadniania. Ponieważ tworzywo jest porowate i nie oddycha, korzenie roślinne mają tam za gorąco podczas letniej pogody. Jednak lekkie doniczki plastikowe utrzymują korzenie chłodniejsze niż inne pojemniki.

Waga

Doniczki gliniane są cięższe niż plastikowe doniczki. Dodatkowa waga jest korzystną jakością dla wysokich roślin, które mogą stać się cięższe i przewrócić się w lekkich plastikowych pojemnikach. Jednak plastikowe doniczki są łatwe do przenoszenia z miejsca na miejsce, gdy potrzeby zakładu pielęgnacyjnego zmieniają się, a duże gliniane donice są trudne do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Problem ten można łatwo złagodzić przez umieszczenie ciężkiego glinianego kubka na kółkach. Lekkie plastikowe doniczki zwykle działają lepiej w przypadku wiszących roślin, ponieważ gliniane stają się zbyt ciężkie, gdy są wypełnione roślinami i wilgotną ziemią.

Artykuł powstał we współpracy z FORMPLAST.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *