Higienistka stomatologiczna – profesjonalistka u boku lekarza dentysty

W Polsce, jak i wielu innych krajach, znajomość pewnych zawodów i chęć ich wykonywania pojawia się jak trend w modzie. Jednak w przeciwieństwie do modnych fasonów zawody popularyzują się znacznie dłużej i trwają w czasie.

Praktyka położnej czy pielęgniarki u boku lekarza – to widok codzienny i stary jak świat. Jednak nie wszystkie zawody personelu medycznego nielekarskiego są dla pacjentów tak dobrze znane i oczywiste. Wciąż nowością są dla nas higienistki stomatologiczne: panie (rzadziej panowie) asystujący lekarzowi dentyście. Ich obecność w gabinecie stomatologicznym podpowiada niestety błędnie, iż higienistki stomatologiczne są jedynie asystentkami lekarza.

– Nic bardziej mylnego: w krajach zachodnich, gdzie profilaktyka jest na bardzo wysokim poziomie, higienistka stomatologiczna pełni ważną i odpowiedzialną funkcję. W naszej przychodni higienistki stomatologiczne wykonują zabiegi profilaktyczne i kosmetyczne, prowadzą stomatologiczną edukację zdrowotną , a także doradzają w zakresie higieny jamy ustnej i rodzajów fluoryzacji. Higienistki samodzielnie mogą w wykonywać zabiegi typu scaling, piaskowanie, irygacja, lakowanie czy lakierowanie – mówi Barbara Ciepielewska, Dyrektor Stomatologii z Centrum Medycznego LIM.

Zawód ten zaczął w Polsce rozwijać skrzydła, gdyż zapotrzebowanie na higienistki stomatologiczne coraz bardziej wzrasta. Widoczne jest to znacznie częściej w prywatnych gabinetach dentystycznych.

– Pacjenci chcą mieć do czynienia z profesjonalistami, którzy na co dzień wykonują swoją praktykę. Potrzebują zainteresowania, wysłuchania problemu i kompetentnej porady. Lekarz dentysta nie zawsze ma czas, by po wykonaniu zabiegu stomatologicznego móc dłużej porozmawiać z pacjentem. Higienistka natomiast z przyjemnością poradzi pacjentowi jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej – dodaje Barbara Ciepielewska, Dyrektor Stomatologii z Centrum Medycznego LIM.

Należy rozróżnić kwalifikacje zawodowe pomiędzy asystentką stomatologiczną a higienistką stomatologiczną (która ma dużo szersze kompetencje). Higienistka stomatologiczna nie tylko asystuje lekarzowi przy zabiegach i na bieżąco dba o gabinet. Przejmuje od lekarza dentysty opiekę nad pacjentem zarówno w zakresie doradztwa związanego z higieną jamy ustnej, jak i profilaktyką próchnicy, jednak przede wszystkim wykonuje zabiegi, które nie muszą być przez niego realizowane.

Dlatego nie powinniśmy się dziwić, kiedy umawiając się do lekarza dentysty w celu usunięcia złogów nazębnych i osadu – zamiast lekarza, zabiegi profilaktyczne profesjonalnie wykona nam higienistka stomatologiczna.

Profesjonalizm świadczonych usług przez higienistki stomatologiczne zostanie z pewnością doceniony przez pacjentów, którzy zwracają szczególna uwagę na wysoką jakość, poczucie bezpieczeństwa i komfort podczas zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *