• Czy latem włosy potrzebują takiej samej ochrony jak skóra?

– Niewątpliwie tak. Upał, kąpiele w basenie niekorzystnie wpływają na ich stan. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych są włosy farbowane, zwłaszcza rozjaśnione. Ich melanina, barwnik brunatny lub czarny, występujący w skórze ludzkiej, pod wpływem promieni została całkowicie rozłożona. Ultrafiolet przenika również przez osłonkę włosa i uszkadza znajdującą się pod nią warstwę koronową, odpowiedzialną za wytrzymałość na wyrwanie. Promienie słoneczne niszczą też struktury włosów, dzięki którym utrzymany jest odpowiedni poziom wilgotności. Czynniki te sprawiają, że włosy płowieją, tracą kolor, blask, stają się suche i matowe, w końcu zaczynają się rozdwajać. Do wnętrza włosa dostaje się kurz, piasek, a w czasie kąpieli morskich lub w basenie sól i chlor. Szkodliwy jest też wiatr, który plącze je i wysusza.

  • Jak chronić włosy latem?

– Przed wyjazdem na wakacje radzimy naszym klientkom, żeby podcięły końcówki włosów i zrezygnowały z farbowania. Szczególnie ważne latem jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Kosmetyki te zawierają filtry UV, które hamują przenikanie promieni ultrafioletowych do wnętrza włosa. Po kilku godzinach spędzonych na plaży należy umyć włosy szamponem oczyszczającym z serii słonecznej, a potem nałożyć odżywkę lub balsam nawilżający. Wskazane jest stosowanie odżywek bez spłukiwania i kosmetyków do stylizacji z filtrami. W ciągu dnia można spryskać końcówki włosów "słoneczną" mgiełką lub olejkiem w sprayu, które stworzą dodatkową ochronę przeciwsłoneczną. Podczas kąpieli należy włożyć czepek. Wychodząc na słońce natomiast – chusteczkę lub kapelusz. Przy wietrznej pogodzie trzeba je związać bądź upiąć w kok.

  • Jakie kosmetyki chroniące włosy przed promieniami słonecznymi poleca Pani swoim klientkom?

– Jest ich bardzo wiele. Do nabycia w sklepach jest szampon nawilżająco-regenerujący z proteinami migdałowymi i witaminą E z serii słoneczna ochrona Joanny, szampon i odżywka nawilżająca Dove, krem regenerujący Kerastase Soleil, L’Oreal, a także szampon, odżywka i maseczka odżywiająca kolor do włosów farbowanych NIVEA Hair Care, seria nawilżająca Avon, czy Yves Rocher.

Autor: Małgorzata Krasoń
Źródło: Gazeta Częstochowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *