Jak przygotować dom na raczkowanie dziecka?

Jedynym z najważniejszych skoków rozwojowych jest raczkowanie – maluch zyskuje umiejętność przemieszczania się, poznawania świata. To ogromnie ważny etap w życiu brzdąca. Dumni rodzice zachodzą wtedy w głowę, czy jest bezpieczny i nic złego mu się nie przydarzy. Jak przygotować dom na taką rewolucję? Zobacz, jak możesz uniknąć niepotrzebnego stresu i pozwolić maluchowi na bezpieczne poznawania świata.

W jakim wieku maluch zaczyna swoją przygodę z raczkowaniem?

Niemowlęta zaczynają przemierzać świat na czworaka zazwyczaj pomiędzy 8. a 11. miesiącem życia. Raczkowanie jest ważnym elementem rozwojowym – wzmacnia układ mięśniowy całego ciała, jest etapem, dzięki któremu można uniknąć nieprawidłowości w budowie nóg oraz stóp w przyszłości. Taki ogromny skok rozwojowy jest zatem niezwykle istotny, również pod kątem wysiłku nie tylko fizycznego, ale także umysłowego dziecka.

Z perspektywy małego człowieka na czworaka wszystko wygląda zdecydowanie bardziej interesująco. Warto popatrzeć na naszą przestrzeń jego oczami i przygotować dom na małą rewolucję. To nie tylko zaoszczędzi Ci sporo stresu, ale także pozwoli dziecku na bezpieczne poznawanie świata.

Zadbaj o higienę domu w zgodzie z naturą

Każdy rodzic powinien więc przygotować zarówno siebie jak i swój dom na nowe życie małego odkrywcy. Zmień swoje nawyki i naturalnie zadbaj o czystość domowych powierzchni. Raczkujące dziecko nie może poruszać się po podłodze, którą przed chwilą przemierzaliśmy butami przenosząc zarazki na podeszwach. Samo mycie wodą nie wystarcza, ponieważ na czyszczonych podłogach wciąż zalegają niebezpieczne grzyby i bakterie.

Warto, by środek czyszczący, którego używasz miał właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Na rynku możemy dostać naturalne kosmetyki do dbania o dom, które nie mają w swoim składzie chemicznych dodatków. To niezwykle ważne. Dlaczego? Przecież dziecko będzie miało z nimi bezpośredni kontakt, najpierw raczkując, a później nieświadomie wkładając rączki prosto do buzi. Nie chcemy przecież, by maluch pochłaniał śladowe ilości chemikaliów.

Uniwersalny hipoalergiczny spray do czyszczenia wszystkich powierzchni ma w swojej ofercie na przykład innowacyjna marka BeSymbio, w której składach znajdują się naturalne substancje aktywne pochodzące z certyfikowanych plantacji.

Wielce interesujące kable i drugie życie zapomnianych bibelotów

Powiedzmy to sobie szczerze – każdy z nas ma miejsca do gromadzenia rzeczy „na kiedyś”. Właśnie one dostaną teraz drugie życie. Szuflady, niskie szafki i pudełka to teraz najbardziej pożądane przez raczkującego odkrywcę miejsca. Postaraj się zatem zamknąć je możliwie jak najmocniej lub przymocować specjalne gadżety dostępne w sklepach z akcesoriami dla maluszków. Tym samym zminimalizujesz możliwość przytrzaśnięcia ręki, czy paluszków, nie wspominając o uchronieniu zawartości mebli.

Warto również zabezpieczyć rogi wyposażenia plastikowymi lub piankowymi naklejkami, by upadki naszego dziecka były pod kontrolą. Nie zapomnij także o zabezpieczeniu kontaktów, przedłużaczy i kabli – to ogromnie ważny element, o którym często zapominamy. To naturalne, że malec będzie chciał dotknąć i włożyć palec wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Kolorowa chemia poza zasięgiem małych rączek

Zabezpiecz wszelkie detergenty czy zapachy do kontaktów które maluch może włożyć do buzi. Taki kontakt z chemikaliami może zagrozić jego życiu. Nie zapominajmy, że kolorowe butelki o fikuśnych kształtach czy żelowe tabletki do zmywarki z niebezpieczną substancją w środku, mogą przypominać malcowi zabawki czy gadżety do kąpieli, których używacie na co dzień. Odstawmy je na wysokie półki i zwróćmy szczególną uwagę by dziecko nie miało do nich dostępu.

Pamiętaj także, by rozpakowując zakupy także kłaść je na przykład na stole, by dziecko nie mogło wyjąć sobie niczego. Wystarczy chwila nieuwagi, nawet przez sekundę, by niebezpieczne przedmioty czy substancje znalazły się w jego rękach.

Raczkowanie jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, który będzie procentował w przyszłości. Warto więc przygotować się na ten czas, by zapewnić małemu człowiekowi bezpieczną przestrzeń do poznawania świata, bez obaw o jego zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *