Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów firanek. Wybór takich z idealną długością lub kolorem może być nieco trudny. Jak wybrać pasujące firanki do salonu?

Jaka długość firanek do salonu?

Określ, jak wysoko powinny znajdować się firanki nad oknem salonu. Co do zasady powinny zawisnąć co najmniej 15 cm powyżej ramy okna. Zmierz odległość od górnej ramy okna do podłogi. Zmierz również szerokość i dodaj około 10-20 cm z każdej strony, aby upewnić się, że firanka będzie wystarczająco dobrze dopasowana i całkowicie przykryje okno.

Czy firanki powinny dotykać podłogi?

W tej kwestii w grę wchodzą przede wszystkim twoje osobiste preferencje. Długie firanki lub zasłony są idealne do dużych pomieszczeń, przestrzeni z dużymi oknami lub wszędzie tam, gdzie chcesz mieć przewiewną atmosferę.

Krótsze firanki będą dobrze pasować do mniejszych pomieszczeń. Są one równie stylowe, jak długie, ozdobne lub plisowane.

Upewnij się jedynie, że firanki nie są za krótkie. Które firanki można za takie uznać? Z pewnością takie, które nie sięgają ok. 10 centymetrów poniżej parapetu. Będzie to wyglądać nieestetycznie, ale też będzie niefunkcjonalne – światło będzie wpadać przez szczelinę.

Nie radzimy natomiast zawieszania firanek lub zasłon w połowie odległości między podłogą a parapetem. To rozwiązanie bardzo niestylowe.

Jakiego koloru powinny być zasłony w salonie?

Nigdy nie wybieraj firanki tylko dlatego, że po prostu podoba Ci się jej kolor. Wpierw musisz zorientować się, czy będzie ona pasować stylem do Twojego salonu. Przez styl rozumiemy kolor dywanów, podłóg i ścian, a także materiał, z jakiego wykonane są meble.

Dobrą zasadą jest wybranie firanki o odcieniu neutralnym względem innych przedmiotów znajdujących się w salonie. Można stosować również taktykę odwrotną – jeśli Twoje meble i cały pokój mają neutralne odcienie, wnieś trochę energii do swojego pokoju, wybierając zasłony w żywych kolorach. Na przykład pomarańczowy to piękny kolor, który ożywi każde pomieszczenie.

Czy zasłony powinny pasować do koloru ściany? Niekoniecznie. Dobrym pomysłem może być właśnie zastosowanie kontrastu. Jeśli jednak zdecydujesz się na podobny kolor, nie eksperymentuj i pozostań w granicach dwóch-trzech odcieni – jasnozielone firanki do ciemnozielonych ścian to nie najlepszy pomysł.

Powyższe porady stosować można też do wyboru firanek w innych pomieszczeniach – sypialni czy biurze. Wiesz już, jakie firanki kupisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *