Co i w jakich ilościach można jeść podczas biegunki?

Kto chociaż raz w życiu miał biegunkę (a trudno znaleźć osobę, która nigdy by nie miała…), ten sam wie, że to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Co gorsza, może doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu! Co można jeść i pić podczas biegunki?

Płyny, płyny, jeszcze raz – płyny!

Biegunka jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu, podczas którego wydalane są szkodliwe substancje. Niestety, wraz z nimi pozbywamy się także wody i minerałów, które należy na bieżąco uzupełniać. Odwodnienie jest bardzo groźne dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci!

Zwykła woda pozwoli nam nawodnić organizm, jednak nie zapełni braków w solach mineralnych. Dlatego w czasie biegunki warto sięgać po napoje izotoniczne oraz inne zawierające elektrolity, np. Orsalit. Pomogą także ziołowe napary (może to być m.in. babka lancetowata, mięta pieprzowa, kora dębu), które zadziałają łagodząco na żołądek i cały układ trawienny.

Absolutnie nie pij napojów gazowanych! Sprawdź, jak odpowiednio nawadniać organizm na www.orsalit.pl.

fotolia_84659163_subscription_monthly_m

Lekkostrawne menu pomoże wrócić do formy

W czasie biegunki Twój układ trawienny jest bardzo wrażliwy i nie można go dodatkowo obciążać. Dlatego też należy odstawić na bok wszystkie ciężkostrawne potrawy i jeść niewielkie porcje (tylko tyle, żeby nie odczuwać głodu).

Gdy dręczy Cię biegunka, spożywaj spore ilości rosołu i bulionu – one także pomogą w uzupełnianiu płynów, soli i minerałów. Po ustąpieniu biegunki możesz zacząć wprowadzać do swojego menu produkty niedrażniące układu trawiennego, np. banany, ryż, herbatniki, gotowany drób, grzanki z białego chleba.

48 godzin po ostatnich atakach biegunki możemy zacząć wprowadzać do jadłospisu małe porcje gotowanych ziemniaków i duszonych warzyw. Stopniowo powracaj do normalnej diety, dopiero na samym końcu włącz do niej z powrotem mleko, nabiał, jajka i mięso.

Tego jeść nie wolno!

Wszelkie warzywa strączkowe i kapustne (a zwłaszcza fasola, kapusta czy brukselka) są bardzo zdrowe… ale w trakcie biegunki mogą Ci tylko bardziej zaszkodzić. Owoce są dopuszczalne – jednak nie wszystkie i nie w stanie surowym. Nie można także pić soków owocowych.

W czasie biegunki unikaj alkoholu i kofeiny, ponieważ działają one odwadniająco, a dodatkowo moczopędnie. Ponadto zrezygnuj z produktów mlecznych, z mąki pełnoziarnistej (chleb, makaron), płatków i otrębów, owoców z błonnikiem (jabłka, brzoskwinie, śliwki, gruszki), ziemniaków – mogą one wzmacniać biegunkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *