Rozszerzanie diety niemowlaka – jakie warzywa i w jakiej ilości warto wprowadzać do jadłospisu dziecka?

Rozszerzanie diety niemowlaka powinno nastąpić między 17. a 26. tygodniem życia dziecka. To właściwy moment na wprowadzanie pierwszych, nieznanych dotąd smaków. Jak i dlaczego należy podawać dziecku warzywa?

Eksperci zalecają, aby rozszerzanie diety niemowlaka zacząć od warzyw. Są mniej słodkie od owoców, dlatego niemowlęta potrzebują więcej czasu na zaakceptowanie ich wytrawnego smaku. Rozpoczęcie wprowadzania nowych posiłków w postaci warzyw to także kształtowanie w dziecku właściwych nawyków żywieniowych. Warto robić to już od samego początku, gdyż dziecko, które w pierwszych latach życia zostanie przyzwyczajone do warzyw, w późniejszym okresie chętniej po nie sięgnie. Warzywa zawierają więcej cennego błonnika i mniej cukrów prostych niż owoce.

niemowle7

Rozszerzanie diety niemowlaka – pierwsze warzywa

Maluszek przyzwyczajony jest do smaku i konsystencji mleka mamy, dlatego pierwsze posiłki warzywne w jego diecie powinny mieć gładką strukturę. Najlepiej sprawdzą się przeciery, zupki czy potrawki warzywne w postaci puree. Niemowlę nie potrafi jeszcze gryźć i nie poradzi sobie z dużymi kawałkami surowej marchewki czy gotowanego kalafiora. Na takie posiłki przyjdzie jeszcze czas.

Rozszerzanie diety niemowlaka – kliknij i dowiedz się więcej. 

Jakie warzywa podawać dziecku?

Jedną z ważniejszych zasad przy wprowadzaniu nowych posiłków do diety dziecka jest podawanie maluszkowi pojedynczych warzyw. Dzięki temu jesteśmy w stanie oswajać dziecko z nieznanym smakiem i także obserwować reakcje maluszka na nowy produkt. Nie chodzi tylko o to, czy dziecko polubi warzywa. Bardzo ważne jest obserwowanie, czy podany produkt nie wywołuje niepokojącej reakcji alergicznej lub nadwrażliwości u maluszka. Warzywa rzadko bywają alergenami (wyjątkiem jest seler i pomidor), niemniej należy ostrożnie podawać je dziecku, jak każdy inny posiłek.

Warzywa najodpowiedniejsze do nauki nowych smaków to:

  • marchewka;
  • brokuły;
  • szpinak;
  • kalafior.

Rozszerzanie diety niemowlaka – rola warzyw

W diecie niemowląt i małych dzieci warzywa zajmują szczególne miejsce. To produkty, które dostarczają cennych przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych. Dziecko potrzebuje tych wartościowych produktów, ponieważ jego organizm bardzo szybko się rozwija, a rozwojowi sprzyja właśnie zbilansowana dieta bogata w warzywa. Warzywa to także źródło cennego błonnika pokarmowego, który jest bardzo ważny w zapobieganiu zaparciom u dzieci. Zaparcia mogą pojawić się właśnie w momencie rozszerzani diety niemowlaka – dlatego rola warzyw jest tak ważna na tym etapie życia maluszka.

Jak podawać warzywa i posiłki warzywne?

Przygotowując posiłki dla dziecka, warto mieć na uwadze wrażliwy organizm maluszka. Układ pokarmowy oraz nerki niemowlęcia cały czas dojrzewają, dlatego dieta dziecka powinna być dopasowana do wieku. Posiłków przeznaczonych dla dzieci nie wolno dosalać. Sól może obciążać nerki, a ponadto przyczynia się do rozwoju niewłaściwych preferencji żywieniowych. Dziecku należy podawać warzywa gotowane na parze, ponieważ ten sposób obróbki pozwala zachować cenne właściwości. Niemowlętom i małym dzieciom nie zaleca się podawania warzyw smażonych, panierowanych czy grillowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *