Pod koniec 2006 roku, na zlecenie firmy Nestlé zostało przeprowadzone badanie segmentacyjne na temat stylu życia polskich matek oraz zmian, jakie w nim nastąpiły po urodzeniu dziecka. Z badań wynika, że współczesne matki można podzielić na sześć grup. Najwięcej z nich, stanowią segmenty: Trendy Mam, Szukających pomocy oraz Wrażliwych na cenę.

W ankiecie wzięła udział także aktorka Olga Borys, mama wówczas 7-miesięcznej Miry. Z badań wynika, że aktorka należy do grupy Trendy Mam. Ten segment to kobiety mieszkające w dużych miastach, mające wysokie dochody. Są one zadowolone i spełnione jako matki, nie są zbyt nadopiekuńcze i mają nowoczesne poglądy na wychowanie, choć nie do końca pewnie czują się w nowej roli. Kobiety te mają pewną wiedzę teoretyczną, bo aktywnie poszukują informacji np. w prasie czy Internecie, ale nie czują się ekspertkami. Potrzebują porad i potwierdzeń specjalistów, że ich dziecko dobrze się rozwija.

Według Trendy Mam żywienie dziecka to podstawa jego rozwoju. Są one zwolenniczkami karmienia piersią, ale kiedy jest to niemożliwe, akceptują karmienie maleństwa mlekiem modyfikowanym, a następnie dość długo produktami gotowymi. Mamy te chętnie testują nowe produkty, niezależnie od ich ceny, byle były to marki firm o międzynarodowej renomie, które myślą o potrzebach ich i dzieci, a także które są polecane przez pediatrów.

Pani Olga jest osobą bardzo zadowoloną z macierzyństwa, aktywnie poszukuje informacji o wychowaniu swojej córki, ale jeszcze nie czuje się ekspertką i nie udziela rad innym. Wiedzę na temat wychowania dziecka czerpię przede wszystkim z książek. Mam ich kilka, ale najważniejszą pozycję zajmuje nieśmiertelny B. Spock, na którym wychowało się już kilka pokoleń. W jego książce pt. „Dziecko” znajduję potrzebne informacje posegregowane tematycznie. Często korzystam z wiedzy doświadczonych koleżanek, które chętnie służą pomocą. Niejednokrotnie zwracam się z różnymi pytaniami do mojej mamy, która wychowała trzy córki – mówi Pani Olga.

Aktorka chętnie korzysta z zaleceń lekarzy i już w 5. miesiącu zaczęła wprowadzać do diety córeczki gotowe produkty i mleko modyfikowane – było to hypoalergiczne mleko NAN HA. Małą dokarmiam odkąd pani doktor powiedziała, że dziecko za słabo przybiera na wadze. To z jej polecenia przestawiłam małą na NAN HA. Początkowo bałam się, że córka niechętnie będzie piła mleko modyfikowane, ale ku mojemu zaskoczeniu, bardzo jej ono odpowiada. Uważam, że to dobry wybór, mleko jest hypoalergiczne, dziecko je świetnie toleruje i lubi. A co najważniejsze, przy następnej wizycie pani doktor powiedziała, że Mira przybrała na wadze i bardzo dobrze się rozwija – wspomina aktorka.

Oczywiście pojawienie się dziecka zmienia życie, jednak Pani Olga ma wiele pasji i zainteresowań, z których nie chce i nie musi rezygnować: Macierzyństwo to najważniejsze i najpiękniejsze zjawisko w moim życiu. Bardzo się staram być dobrą matką, dobrze dbającą o swoje dziecko. Nie chcę jednak rezygnować z pracy w zawodzie. Moja praca mnie uszczęśliwia i moje dziecko ma zadowoloną matkę. W opiece nad Mirą pomaga mi przede wszystkim mój mąż. Ale ostatnio w kryzysowej sytuacji, kiedy oboje byliśmy bardzo zajęci, przyjechała do nas moja mama i wzorowo zajęła się dzieckiem. Strasznie żałuję, że mama nie mieszka w Warszawie! No i nie ukrywam, że już najwyższy czas na nianię.

Oprócz Trendy Mam współczesne matki można zakwalifikować do jeszcze pięciu grup. Jedną z nich są Szukające pomocy, czyli kobiety, które często ze względu na macierzyństwo przerwały pracę zawodową. Brak wsparcia najbliższych powoduje, że bardzo źle czują się one w roli matki, uważają się za przeciążone i zaniedbane. Są one nadopiekuńcze, o bardzo dużym stopniu niepewności i lęku o dziecko, a w związku z brakiem wiedzy, rozpaczliwie szukają porad u koleżanek oraz innych matek.

Matki Szukające pomocy, przywiązują małą wagę do tradycyjnego żywienia dziecka. W związku z negatywnymi skojarzeniami z karmieniem piersią (stres, wysiłek) mają małą motywację, by podawać dziecku własny pokarm – dążą do szybkiego wprowadzenia „dorosłej diety” poszukując marki eksperta, o dużym doświadczeniu w żywieniu dzieci.

Nieco ponad 20% stanowi segment matek Wrażliwych na cenę. Do tej grupy należą kobiety, które początkowo są nastawione na karminie piersią, ale coraz bardziej stają się otwarte na przestawianie dzieci na dorosłą dietę. Wtedy jednak wybierając produkty, szukają niskich cen, atrakcyjnych promocji oraz marek polecanych przez inne matki.

Z badań wynika także, że pozostałe ľ polskich matek kieruje się innymi wartościami niż cena – czyli jakością, funkcjonalnością, zdrowiem dziecka oraz zaufaniem do producentów. Do nich oprócz Trendy Mam i matek Szukających pomocy należą, zadowolone z tego, że zostały mamami Spełnione Ekspertki, Doświadczone Tradycjonalistki oraz Eko Mamy.

Mając na uwadze wszystkie polskie mamy, firma Nestlé – światowy lider w produkcji żywności dla niemowląt stara się nadążać za ich potrzebami. Dlatego oprócz standardowego mleka modyfikowanego NAN i unowocześnionego hypoalergicznego mleka NAN HA, firma Nestlé wprowadziła całkowicie nowy i unikalny produkt – NAN Active, który zaspokoi oczekiwania każdej mamy, ale przede wszystkim należącej do grupy Trendy Mam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *