Rozszerzone pory można zlikwidować dość prostymi sposobami. Przede wszystkim pamiętaj, żeby regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) oczyszczać skórę peelingiem. Na co dzień myj twarz żelami ściągającymi lub oczyszczającymi, przeznaczonymi specjalnie do cery tłustej. Lepiej zrezygnuj z wody i mydła, bo one tylko podrażnią skórę twarzy. Możesz też spróbować sprawdzonych domowych metod walki z rozszerzonymi porami.

Bardzo pomocny jest sok z ogórka, bogaty w witaminy i sole mineralne. Zawiera on również enzymy, które ściągają rozszerzone pory i poprawiają wygląd tłustej cery. Możesz oczywiście sięgnąć po sprawdzoną babciną metodę, czyli maseczkę z plasterków ogórka, my jednak proponujemy ci ogórkowe mleczko do twarzy. Możesz je zrobić domowym sposobem. Zetrzyj na tarce świeże ogórki, odciśnij sok, a następnie dodaj do niego łyżeczkę balsamu do ciała i po łyżce mąki oraz mleka. Wymieszaj składniki, a następnie nałóż mleczko na twarz i dekolt. Po kilku minutach umyj skórę ciepłą wodą.

Maseczka z porzeczek zamknie rozszerzone pory, a także usunie nadmiar sebum z twarzy. Potrzebne będą: 2-3 kiście czerwonych i białych porzeczek oraz łyżeczka mąki ziemniaczanej. Rozgnieć porzeczki, odsącz sok, zmieszaj go z mąką. Papkę nałóż na skórę, a po 20 minutach zmyj wodą.

Maseczka drożdżowa zwęża pory, ma też działanie oczyszczające. Na łyżeczce podgrzej parę kropli miodu i utrzyj z 3 dag drożdży. Papkę nałóż na twarz i szyję. Po 15 minutach zmyj maseczkę wodą.

Najłatwiejsza w przygotowaniu jest maseczka brzoskwiniowa. Działa ściągająco, zamyka pory, wygładza cerę, oczyszcza ją i odświeża. Wystarczy rozgnieść dużą brzoskwinię lub pokroić ją w plasterki i nałożyć na twarz.

Jeżeli domowe sposoby nie pomogą, możesz poddać się chemabrazji kolorowej CHK (tzw. Niebieskiemu peelingowi). Zabieg ten to głębokie złuszczanie naskórka za pomocą kwasu trójchlorooctowego i powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę. Zanim zdecydujesz się na taki peeling, poradź się dermatologa.

Źródło: Anna Wierzbicka; Poradnik domowy – sierpień 2002

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *