Kaski rowerowe – solidna ochrona rowerzysty.

Definicja słowa „bezpieczny” zmienia się z wprost proporcjonalnie do wieku i doświadczenia, i o ile, kiedy masz 5 lat, wszystko jest bezpieczne, o tyle 30 lat i dwójkę dzieci później wszystko stwarza zagrożenie. Cóż, tak jest. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Nie bez powodu.

rowerzysta-kask

Według statystyk policyjnych w roku 2015 na 21363 ofiar wypadków aż 4416 to kierujący rowerami, z czego 300 osób (6,8%) zginęło. Być może liczba ta, w porównaniu z ogólnymi statystykami nie robi wrażenia, jednak tylko do czasu, gdy nie dotyka nas bezpośrednio. Dlatego nie ma co barować się z losem, w końcu nigdy nie wiadomo co czyha za rogiem. W kwestii bezpieczeństwa rowerzystów ostatnimi czasy dokonano ogromnych postępów. Dotyczy to szczególnie ich wyposażenia, począwszy od poprawienia widzialności na drodze poprzez zastosowanie w stroju odblaskowych elementów, a skończywszy na ochronie poszczególnych części ciała – nadgarstków i łokci, kolan oraz, co najważniejsze głowy. Z myślą o jej ochronie stworzono kaski rowerowe.

Dlaczego warto jeździć w kasku?

Nawet wyglądająca niegroźnie wywrotka może okazać się opłakana w skutkach, gdyż głowa jest nie tylko najbardziej narażona na uszkodzenia, ale też ich efekty mogą być bardzo poważne. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko, należy bezwzględnie podczas jazdy używać kasku, który zapobiega wstrząśnieniu mózgu i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Kask posiadający atesty bezpieczeństwa to skuteczna forma ochrony i doskonałe zabezpieczenie przed urazem podczas zderzenia i upadku.

Często pada argument przeciwników kasków brzmiący: ”wiem, co robię, umiem jeździć”. Być może tak, ale skąd masz gwarancję, że inni użytkownicy dróg też umieją? Profilaktyczna ochrona głowy i czaszki nie zaszkodzi, nawet gdy jesteś pewny swoich umiejętności.

Oprócz tak oczywistych powodów, jak bezpieczeństwo warto wziąć też pod uwagę inne, te być może bardziej prozaiczne. Na rowerze jeździmy zazwyczaj w słoneczne, ciepłe dni, w które kaski rowerowe również są niezbędne. Kask zmniejsza ryzyko udaru słonecznego, ale i w niepogodę się przydaje, gdyż zabezpiecza przed wiatrem, zimnem i deszczem, zapewniając przy tym właściwą wentylację głowy.

Czym charakteryzują się dobre kaski rowerowe?

Bezpieczeństwo i swoboda ruchu to przede wszystkim. Nowe technologie pozwoliły na stworzenie kasków lekkich i niezmiernie wytrzymałych, a przy tym nie dzieje się to kosztem jakości ochrony. Większość kasków nie osiąga wagi większej niż 300 gramów, dzięki czemu są niemal niezauważalne podczas jazdy. Lekkie materiały to odpoczynek dla mięśni karku i szyi oraz komfort użytkowania. Co poza tym? Antybakteryjna wyściółka, która jest szczególnie istotna przy częstym użytkowaniu kasku podczas intensywnej jazdy oraz zabezpieczone otwory wentylacyjne pozwalające na swobodny przepływ powietrza, a jednocześnie zapobiegający wpadaniu pod kask niepożądanym gościom – owadom.

Przy wyborze kasku pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Wprawdzie mają one regulację, jednak przy zbyt dużym kasku nawet regulacja nie będzie w stanie utrzymać go na miejscu.

Kaski rowerowe to nie fanaberia, dlatego do ich zakupu podejdź na poważnie. Dobry kask będzie służył lata, a Ty dzięki niemu poczujesz się bezpieczniej. Po doskonałe, certyfikowane kaski zapraszamy na www.360sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *