Amerykanki-Kalifornia
W Stanach Zjednoczonych kult piękna traktowany jest bardzo poważnie. Wiele kobiet uznaje, że miarą ich sukcesu jest uroda, sylwetka. Sprawne, zadbane ciało jest powodem nie tylko do dumy, ale manifestacją wszechobowiązującego “Think positive”, czyli pozytywnego stosunku do samego siebie, satysfakcji z własnej atrakcyjności, zdrowia i kondycji.

Toteż kluby body – building cieszą się niesłabnącym powodzeniem, gdzie można pracowa nad figurą lub ją doskonali. Sport jest jedną z podstawowych czynności, które zajmują czas – dbającej o swoją sylwetkę Amerykance. Specjalne diety dobierane są indywidualnie, bardzo starannie.

Oprócz wspaniałej sylwetki sprawą najważniejszą jest wypielęgnowane, opalone ciało.
Obserwuje się także powrót do natury czyli stosowanie kosmetyków naturalnych: balsamy, oliwki z dodatkiem wyciągu z migdałów, pianki do kąpieli z kokosem, kąpiele mleczne z dodatkiem najwspanialszych wyciągów roślinnych. Wszystko to co sprawia, że skóra jest odżywiona nabiera zdrowego wyglądu, a przy wysportowanej, smukłej sylwetce prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Prawie każda kobieta ma prawo jazdy. Na dzień preferuje stroje sportowe,  przeważnie jeansy i bawełniane T-Shirt. Uzupełnieniem jest srebrna biżuteria, którą nosi swobodnie z elegancką nonszalancją.

Przed południem nie stosuje kosmetyków, pięknie wypielęgnowana, opalona skóra ich nie potrzebuje.  Ale na wieczór – za wszelką cenę chce by zauważona. Wtedy pokazuje się  w wytwornej kreacji.  Młoda kobieta – dziewczyna kalifornijska nie martwi się o przyszłość. Żyje dniem dzisiejszym. Obce jej są zasady co będzie w przyszłości. Ma podejście “filozoficzne” – najważniejsze jest ży wygodnie, cieszy się życiem I odnosi sukces.

Polki
Coraz częściej pragną by “sunny girl”.  Wielka moda na smukłą, wysportowaną , wypielęgnowaną sylwetkę  dotarła do nas. Każde pismo kolorowe drukuje przeróżne diety, cudowne sposoby zrzucenia zbędnych kilogramów. Polki chcą wyglądać powabnie, atrakcyjnie.  Kluby wellness , fitness dostępne są zarówno w dużych miastach jak i w mniejszych  ośrodkach.

Powstała cała sieć salonów kosmetyki estetycznej i Spa, salonów fryzjerskich, w których można wykonać normalne zabiegi fryzjerskie, ale także pod okiem stylistki zmienić kolor włosów i dobrać odpowiednią fryzurę.

Zastanawia jednak to, że mimo tak ogromnych możliwości  proponowanych przez cały przemysł stworzony dla kobiet, rzadko spotkać można osoby mające smukłą sylwetkę, wypielęgnowaną cerę, włosy i niepowtarzalny własny styl.

Młode dziewczyny chcąc się upodabniać  do znanych zagranicznych modelek  stosują przeróżne diety często bezkarnie , nie zastanawiając się, że może to doprowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Każde odchudzanie powinno odbywa się pod kontrolą lekarza specjalisty i by indywidualnie dostosowane – z uwzględnieniem sposobu życia, możliwości zdrowotnych.

Polki modę często przyjmują bezkrytycznie.  Dotyczy to zarówno kobiet dojrzałych  jak I dziewczyn. Wszystkie nowości natychmiast są spostrzegane,  bez względu na wiek noszone. Na ulicach miast trudno spotka kobiety w wyraźnie określonym stylu.

Wszechobecne są spodnie, bardzo krótkie T-Shirty, albo spódnice, bawełniany T-Shirt i kurtki – czyli styl sportowy.

Pod tym względem  Polki niczym nie różnią się od kalifornijskich dziewczyn, kobiet. Na wieczór dominują jednak w dalszym ciągu stroje sportowe , przed południowe. Rzadko wida w teatrze, operze kobiety, dziewczyny ubrane stosownie do okazji. Ostatnio jednak ten styl zaczyna się zmieniać. Pojawienie się “vintage” , zostało zaakceptowane. Koronki, muśliny, szantungi , stare drogie “babcine”  dodatki z wielką atencją są noszone zarówno przez dojrzałe kobiety jak i młode dziewczyny.

Polki z dużą wnikliwością dobierają kosmetyki . Preferują produkty na bazie surowców naturalnych. Ostatnio lansowane kosmetyki kolorowe (mineralne)  cieszą się dużym powodzeniem. Podkłady, pudry z drobinkami złota, srebra stały się hitem sezonu. Najważniejsze jednak, aby  „ lśnij lecz nie oślepiaj”  było mottem towarzyszącym każdej kobiecie.

Polka to kobieta dobrze przygotowana do wyzwań.  Jest wyedukowana,  niejednokrotnie ma ukończone 2 – 3 kierunki studiów. Myśli o przyszłości , odnosi sukcesy w życiu osobistym, zawodowym. Wie czego pragnie,  Konsekwentnie dąży do wytyczonego przez siebie celu.

Włoszki
Najważniejszą sprawą dla każdej Włoszki jest oczywiście moda, oprócz znakomicie przyrządzanych dań kuchni śródziemnomorskiej.  Kryzys światowy dotknął także przemysł odzieżowy.  Propozycje przedstawiane na sezon 2009 wg moich obserwacji  można w zupełności przenieś na ulicę.

Kryzys okazał się kreatywny. Moda  skierowana jest na wygodę,  kobiecoś. Włoska kobieta  dba o swoją linię. Wytrwale wiczy, planuje diety. Efekty oczywiste są , tzn. napewno jest szczupła, ale niekoniecznie super-zgrabna. Dzięki umiejętnemu noszeniu odpowiednich ubiorów – wygląda atrakcyjnie, powabnie.

Włoszki potrafią prezentować ubiór. Promować siebie , są kreatywne , uśmiechnięte. Z optymizmem patrzą w przyszłość. Czego wszystkim kobietom życzę

Autor: Elżbieta Skowron Życińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *