Lato a jakość snu – jak wysoka temperatura wpływa na nasz sen?

Lato to czas, kiedy chcemy cieszyć się każdą chwilą i przeżywać niezapomniane przygody. Aby w pełni korzystać z tego okresu, warto zadbać o zdrowy sen, który jest kluczowy dla naszej regeneracji i energii. Jednak gorące temperatury mogą znacząco wpływać na naszą zdolność do spania. Dlaczego tak się dzieje?

Ciało ludzkie, podobnie jak organizmy innych stałocieplnych ssaków, posiada systemy regulacyjne, które pomagają utrzymać równowagę między warunkami wewnętrznymi, a zewnętrznymi. Ekspozycja na wysokie lub niskie temperatury podczas snu może prowadzić do zwiększonej czujności, zmniejszonej ilości snu wolnofalowego i snu REM — są to procesy związane z termoregulacją, która wpływa na mechanizm regulujący sen.

Gorące temperatury utrudniają naszym ciałom oddawanie ciepła i ochładzanie się przed snem. Z tego powodu gorące i wilgotne letnie noce mogą utrudniać zasypianie i utrzymanie snu. Zmniejsza to efektywność snu, czyli miarę jakości snu opartą na czasie spędzonym w łóżku w porównaniu do czasu faktycznego snu.

Wynik efektywności snu wynoszący 85% lub wyższy jest uznawany za „normalny”, a wynik na poziomie 90% określany jako „bardzo wyspany”. Wyższe temperatury mogą wpływać na efektywność snu, zakłócając czas spędzony w ważnych fazach snu, takich jak sen wolnofalowy i REM. Każda faza snu jest równie ważna i przyczynia się do procesu regeneracji, który jest niezbędny, abyśmy mogli funkcjonować na najwyższym poziomie.

Dlatego ważne jest, aby podejmować działania, które pomogą nam utrzymać sen i pozwolą naszemu ciału doświadczyć każdego cyklu snu.

Brak jakościowego snu może mieć szkodliwe skutki na wiele sposobów. W badaniu Emma Sleep Survey, w którym wzięła udział losowa próba niemieckich mieszkańców w wieku 18-54 lat (n=2051), respondenci wskazali, że główne wady niedoboru snu to pogorszenie zdolności poznawczych (71%), zmniejszona produktywność (70%) oraz zły nastrój (68%). Ponadto, 46% respondentów zgodziło się, że temperatura jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość snu, co odzwierciedla konieczność uwzględnienia temperatury jako istotnego czynnika podczas sezonów z podwyższonymi temperaturami.

Idealna temperatura w sypialni

Według Sleep Foundation, idealna temperatura w sypialni to około 18,3 stopni Celsjusza, podczas gdy większość lekarzy sugeruje ustawienie termostatu między 15,6 a 19,4 stopni Celsjusza, aby osiągnąć najlepszy sen.

Większość dorosłych czuje się najbardziej komfortowo, śpiąc w temperaturach w zakresie od 15 do 22 stopni Celsjusza. Jednak optymalna temperatura dla osób starszych wynosi od 19 do 21 stopni Celsjusza. Aby niemowlęta mogły osiągnąć optymalny, nieprzerwany sen, zaleca się utrzymanie nieco niższej temperatury w pokoju, najlepiej między 18 a 21 stopni Celsjusza.

Regenerujące efekty snu odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu, że jesteśmy w stanie funkcjonować na najwyższym poziomie.

Utrzymanie idealnej temperatury w sypialni wynoszącej około 18 stopni Celsjusza jest konieczne dla polepszenia jakości snu. Urządzenia takie jak systemy klimatyzacyjne i wentylatory mogą pomóc w utrzymaniu tej idealnej temperatury, chociaż ważne jest również uwzględnienie negatywnych efektów, jakie mogą mieć te urządzenia (np. zmniejszona wilgotność powietrza). Schłodzenie temperatury ciała poprzez chłodny prysznic przed snem pozwala nam oddać nadmiar ciepła, co z kolei ułatwia zasypianie. Dobrze dobrany materac z doskonałymi właściwościami termicznymi i oddychającą warstwą wspierającą najlepszy przepływ powietrza może pomóc w osiągnięciu optymalnej temperatury ciała, umożliwiając wejście w głęboką fazę snu i zapewniając najwyższą jakość snu.” – mówi Theresa Schnorbach, ekspertka ds. snu w Emma Sleep

Publikacja sponsorowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *