„Mała Ikar” znakomitej, młodej pisarki Helen Oyeyemi

Mała Ikar to mroczna powieść o trudnej przyjaźni, bliźniaczych duszach, opętaniu i demonach.

Ośmioletnia Jessamy Harrison – pół Nigeryjka, pół Angielka – nie ma przyjaciół, jest nad wiek dojrzała, a najlepiej się czuje, siedząc w szafie, pisząc haiku albo czytając Szekspira. Czasami jednak, kiedy świat ją przerasta, broni się przed nim krzykiem. Zmartwieni rodzice wywożą ją z Anglii do Nigerii – ojczyzny matki. Tam dziewczynka spotyka tajemniczą TillyTilly – swoją rówieśniczkę, która wie o niej wszystko i jest niewidoczna dla innych. Kiedy rodzice zabierają Jess z powrotem do domu, Tilly również pojawia się w Londynie. W Anglii przyjaciółka przestaje być jednak miłą towarzyszką zabaw. Odkrywa przed Jess przerażający sekret, ujawnia swoje okrutne zdolności magiczne.

Autorka podkreśla znaczenie magii w życiu każdego człowieka, zarówno pochodzącego z barwnej Afryki, jak i z cywilizowanej zachodniej Europy. Ważnym elementem książki jest też niezwykle szczery i wiarygodny portret samotnej i zagubionej dziewczynki wychowywanej między kulturami.

Helen Oyeyemi napisała Małą Ikar w wieku osiemnastu lat. Tekst zachwycił angielskiego wydawcę, krytyków literackich oraz czytelników. Powieść doczekała się już przekładów na kilkanaście języków.

Helen Oyeyemi urodziła się w 1984 roku w Nigerii. Kiedy miała cztery lata, wraz z rodzicami przeniosła się do Londynu. Mała Ikar powstała, gdy Oyeyemi była w ostatniej klasie szkoły średniej. Książka bardzo szybko znalazła wydawcę, a w ciągu kilku miesięcy prawa do przekładów nabyły domy wydawnicze z siedemnastu krajów. Oyeyemi w 2005 roku została nominowana do British Book Awards, a w 2006 roku do Commonwealth Writer’s Prize. Opublikowała również dwie sztuki: Juniper’s Whitening oraz Victimese. Obecnie studiuje nauki polityczne w Cambridge. W 2007 roku ukaże się jej kolejna powieść, The Opposite House.

Premiera 19 kwietnia 2007!
Wydawnictwo: http://www.wab.com.pl/index.php?id=7&bid=518

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *