• Metody antykoncepcji mechanicznej
a) prezerwatywa – Jest to jedyny środek antykoncepcyjny używany przez mężczyzn. Co to jest prezerwatywa, chyba każdy wie. Można powiedzieć, że jest to jakby gumowy balonik zakładany na męskie przyrodzenie (czyli siusiaka, penis, ptaszka, fifrona, fallusa, pitulka, członek, prącie, siuraska – a może jakoś inaczej – napisz). Ta metoda jest w dzisiejszych czasach powszechnie stosowana, a rynek oferuje bardzo szeroki wybór kondomów – zapachowe, smakowe, o różnych kształtach i kolorach. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 7 -14. Dodatkową zaletą prezerwatywy jest fakt, że stanowi ona ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, zwłaszcza przed zakażeniem wirusem HIV. Ważne, aby wybrać prezerwatywę dobrej firmy, posiadającą atest, nie przeterminowaną i aby opakowanie nie nosiło śladów uszkodzenia – chyba, że ma to być Kinder-Niespodzianka! Pamiętaj! Każdą prezerwatywę stosuj tylko jeden raz :))) !!!

b) krążki dopochwowe (kapturki) – Są to jakby prezerwatywy dla kobiet, stanowiące barierę dla plemników. Mają kształt gumowych miseczek z elastycznym brzegiem, zakładanych (dopochwowo) przed stosunkiem. Wskaźnik Pearla: 2-25. Ważne, aby dobrać właściwy rozmiar kapturka, dostosowany do specyfiki anatomii danej kobiety, co powinien zrobić doświadczony lekarz. Można je stosować łącznie ze środkami plemnikobójczymi, wówczas skuteczność tej metody wzrasta.

 

c) wkładki wewnątrzmaciczne (spirale) – Obecnie stosowane wkładki przypominają literę T lub cyfrę 7. Są wykonane z miedzi i polietylenu, czasem z dodatkiem srebra. Spiralę wprowadza przez kanał szyjki do macicy lekarz-ginekolog. Mimo, że powszechnie uważa się, że spirale są środkami wczesnoporonnymi, badania wykazują, że do zapłodnienia nie dochodzi, ponieważ miedź, z której wykonana jest wkładka zmniejsza ruchliwość plemników tak, że nie mają one szansy zapłodnić komórki jajowej. Ponadto niektóre wkładki zawierają dodatkowo pojemniczek z gestagenem, który stopniowo uwalniając się do jamy macicy, zagęszcza śluz, co utrudnia plemnikom poruszanie. Spiralę, w zależności od rodzaju zakłada się na 3 do 5 lat. Wskaźnik Pearla wynosi od 0,5 do 2.

  • Metody antykoncepcji chemicznej
a) płukanie pochwy – Metoda ta polega na wykonaniu irygacji pochwy bezpośrednio po stosunku. Wskaźnik Pearla dla tej metody mieści się w granicach 21 a 41. Plemniki, zamiast wypłynąć na zewnątrz z dużą prędkością przemieszczają się w kierunku jamy macicy i wyżej, gdzie być może właśnie znajduje się dojrzałe jajeczko.

b) środki plemnikobójcze – Zaliczamy tu całą grupę preparatów plemnikobójczych, które można nabyć w każdej aptece, a które mogą mieć postać kremów, żeli, globulek, czopków czy tabletek pianotwórczych, pianek czy aerozoli. Aplikuje się je na 10-15 minut przed stosunkiem. Większość preparatów działo w oparciu o nonoxynol, który unieruchamia, a następnie niszczy plemniki. Wskaźnik Pearla waha się od 3 do 25.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *