Często zadaje się pytanie "Jakich gestów i ruchów ciała używają ludzie, aby zakomunikować swoje pragnenie bliskiego kontaktu z drugą osobą ?". Podamy teraz listę sygnałów stosowanych przez przedstawicieli obu płci w celu przyciągnięcia potencjalnych partnerów. Będą to w większym stopniu sygnały zalotów kobiecych niż męskich, a to ze względu na większy zakres sygnałów, jakimi dysponują kobiety. Podczas, gdy niektóre gesty zalotów są wystudiowane i rozmyślne, inne robi się zupełnie nieświadomie. Trudno wytłumaczyć, jak uczymy się tych sygnałów, toteż obowiązuje stwierdzenie, że są one wrodzone.

Doktor Albert Scheflen w artykule "Zachowanie quasi-kokieteryjne w psychoterapii" zauważa, że zachodzą pewne fizjologiczne zmiany u osoby, która nagle znajdzie się w towarzystwie osoby płci przeciwnej. Stwierdził on, że w przygotowaniu do ewentualnego kontaktu pojawia się duże napięcie mięśni, zmniejszają się worki pod oczami i zwiotczenie twarzy, znika również obwisła sylwetka, jako że pierś wypina się, brzuch automatycznie zostaje wciągnięty, ciało prostuje się i człowiek sprawia wrażenie odmłodzonego. Idealnym miejscem obserwacji jest plaża, gdy mężczyzna i kobieta podchodzą do siebie z pewnej odległości.Zmiany te następują, gdy mężczyzna i kobieta są na tyle blisko, aby dostrzec się wzajemnie i utrzymują do momentu wyminięcia się po którym to czasie powraca postawa wyjściowa.

  • Męskie gesty zalotów
Jak większość zwierząt, także osobnicy rodzaju męskiego gatunku ludzkiego zachowują się w określony sposób w systuacjach, gdy zbliża się do nich osoba rodzaju żeńskiego. Oprócz wymienionych wcześniej automatycznych reakcji fizjologicznych, mężczyzna dodatkowo często jeszcze sięga ręką do krawata, aby go poprawić. Jeżeli nie ma krawata, poprawia kołnierzyk, spinki do mankietów, koszulę, marynarkę lub inną część garderoby, ewentualnie strzepuje też nie istniejący pyłek z ramienia. Często też porządkuje swój wygląd przez przygładzanie włosów. Może on również zwrócić swoje ciało w kierunku kobiety, wysuwając ku niej stopę, ogarnąć ją intymnym spojrzeniem (spojrzenie utkwione pomiędzy oczami lub w partiach ciała leżących poniżej podbródka), zatrzymać na niej wzrok odrobinę dłużej, niż normalnie. Jeśli rzeczywiście jest nią zainteresowany, zrenice jego rozszerzająsię. Często też staje z rękami na biodrach, aby zaakcentować swoją fizyczną wielkość i zamanifestować gotowość do zaangażowania. W pozycji siedzącej lub opierając się o ścianę, może również rozszerzać nogi.

Jeśli chodzi o rytuał zalotów, większość mężczyzn jest prawie tak efektywna, jak ktoś stojący w wodzie i próbujący złowić rybę przez uderzenie jej w głowę za pomocą dużej pałki 🙂 Kobiety, jak to zobaczymy, w takiej sytuacji mają więcej przynęt i umiejętności wędkarskich, o jakich mężczyzni mogą tylko marzyć 🙂

  • Gesty i sygnały kobiecej kokieterii
Kobiety posługują się w większości tymi samymi co mężczyzni, zasadniczymi gestami "porządkowania" sylwetki, takimi jak: dotykanie włosów, przygładzanie ubrania, kładzenie rąk na biodrach, kierowanie stopy i ciała ku mężczyznie, długie, intymne spojrzenie oraz zwiększony kontakt wzrokowy. Przyjęły również gest kciuków włożonych za pasek, typowy męski gest agresji, który wykonują z kobiecym wdziękiem: z włożonym tylko jednym kciukiem za pasek lub wystającym z torebki lub kieszeni. Podniecenie rozszerza im zrenice i pojawiają się rumieńce na policzkach. Mogą również wystąpić następujące gesty:

odrzucanie głowy – gest ten polega na określonym ruchu głową, aby odrzucić włosy z ramion lub z twarzy. Używają tego gestu nawet kobiety z krótkimi włosami.

wyeksponowane nadgarstki – zainteresowana kobieta stopniowo eksponuje gładką, miękka skórę swoich nadgarstków swemu potencjalnemu partnerowi. Okolicę nadgarstków już od dawna uważa się za jedna z najbardziej erotycznych części ciała. Podczas rozmowy z mężczyznš kobieta odsłania również dłonie. Kobietom, które palš, łatwo przychodzi wyeksponowanie nadgarstka i dłoni podczas palenia papierosa.

rozchylone nogi – nogi kobiety rozchylaja się nieco szerzej, niż to wynika z normalnej pozycji, gdy pojawia się mężczyzna. Dzieje się tak bez względu na to, czy kobieta siedzi, czy stoi, inaczej niż w przypadku kobiety, która przyjmuje postawę defensywną, trzymając ciągle nogi założone lub złaczone razem.

kołyszace się biodra – podczas chodzenia biodra kołysza się w charakterystyczny sposób, by podkreślić okolicę miednicy.

spojrzenie w bok – Z częściowo spuszczonymi powiekami kobieta wytrzymuje spojrzenie mężczyzny przez czas wystarczająco długi, aby on to zauważył, a następnie szybko odwraca wzrok. Ma to zwodniczy posmak podglądania i bycia podglądanym, co z reguły rozpala namiętność u większości mężczyzn.

kobiece sposoby krzyżowania nóg – kobiety posługują się trzema zasadniczymi pozycjami do zakomunikowania postawy zainteresowania mężczyzną:

pozycja kolana wskazującego kierunek zaintersowania – polega na podwinięciu jednej nogi pod drugą i skierowanie jej ku osobie, którą kobieta jest zainteresowana. Jest to zrelaksowana pozycja, która sprawia, że konwersacja staje się mniej oficjalna i stwarza okazję do przelotnego ukazania ud.

pieszczotliwe zabawianie się butem – również wskazuje na postawę zrelaksowaną i daje falliczny efekt poruszania stopą, jakby wkładając ją i wysuwając z buta, co może absorbować niektórych mężczyzn.

krzyżowanie i rozchylanie nóg – połączone z lekkim uderzeniem ud ręką, może wskazywać na to, że kobieta pragnie być dotknięta przez mężczyznę. Często towarzyszy temu mówienie niskim głosem.

Większość mężczyzn zgodnie uważa, że splecione nogi to najbardziej przyciągająca siedząca pozycja, jaką może przyjać kobieta. Jest to gest wykonywany przez kobiety z pełna świadomością chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *