No tak, by urządzić łazienkę w piwnicy musi być jakiś konkretny powód. Tyle że powodów może być kilka i wcale nie musi to być konieczność wynikająca choćby z braku miejsca na innych kondygnacjach domu. Ktoś po prostu lubi takie klimaty, ktoś inny zauważył nadmiar niewykorzystanych pomieszczeń piwnicznych. Ponadto piwnica o sporej powierzchni umożliwia obok natrysków lub wanny urządzić saunę.

bathroom-809823_1920

Od czego zacząć

Pierwsza rzecz wiąże się z naszym poczuciem estetyki. Planując urządzenie łazienki w piwnicy nie zapominajmy o odpowiednim przystosowaniu schodów i ewentualnie korytarza. Musimy też mieć świadomość tego, że na ogól nie będzie tu dużych okien. W najlepszym wypadku będziemy musieli zadowolić się małym okienkiem piwnicznym.

Część instalacji będzie inna niż w typowej łazience na górnych kondygnacjach, warto tu rozważyć umiejscowienie wc ze stelażem. Dodatkowo koniecznie trzeba będzie zadbać o dobrą klimatyzację. Sposób ogrzewania może być typowy, wodny. Może też być elektryczny.

Jeden z najważniejszych szczegółów

Trzeba pamiętać, że na bardzo często instalacja wodna w piwnicy jest poniżej poziomu rur kanalizacyjnych zwłaszcza jeśli idzie o odprowadzanie ścieków. Od dokładnego przemyślenia tego elementu właściwie należy zacząć urządzanie łazienki w piwnicy. Ale i tu zostały już wynalezione odpowiednie urządzenia techniczne.

Mogą to być tak zwane rozdrabniacze pompujące ścieki do kanalizacji. Jest o rodzaj kompaktu składającego się z pompy i rozdrabniacza. Rozdrobnione ścieki pompowane są nieco powyżej rur kanalizacyjnych, dokąd opadają na zasadzie grawitacji. Jednak problem polega na tym, że to urządzenie ma zastosowanie wyłącznie do wc.

Mimo to są sposoby, na odprowadzanie ścieków z umywalki i wanny. Tyle że tu może pojawić się inny problem – rozdrabniacze są zasilane elektrycznie i nie będą działy podczas awarii prądu. By temu zapobiec najlepszym wyjściem będzie zainstalowanie małej domowej przepompowni ścieków. Przepompownia do pewnego czasu może gromadzić ścieki, wszak również jest zasilana elektrycznie.

Kiedy już mamy instalacje

Kiedy już mamy wszystkie potrzebne instalacje do tego by zacząć urządzać w piwnicy łazienkę myślimy już o jej wyglądzie pod względem estetycznym. Jednak to już zależy od naszego gustu i ewentualnie propozycji architekta wnętrz. Chociaż ciekawym zderzeniem w aspekcie psychologicznego odbioru piwnicy jako czegoś ciemnego, może być zaprojektowanie piwnicznej łazienki w jasnych pastelowych kolorach, nawet w bieli. Albo w bieli z delikatnymi odcieniami szarości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *