Nadmierne owłosienie – przyczyny, objawy, środki zaradcze

Towarzyszy temu również najczęściej obfite owłosienie łonowe. Owłosienie nadmierne u kobiety nazywamy hirsutyzmem. Jedną z przyczyn mogą być przesłanki genetyczne, innymi – nadużywanie leków hormonalnych lub też menopauza. Wpływ na pojawienie się nadmiernego włosienia u kobiety może być nadczynność tarczycy lub anoreksja.

Również organizm kobiety zawiera androgeny, czyli męskie hormony płciowe i są one potrzebne w odpowiednich ilościach. W nadmiarze mogą powodować hirsytyzm. Nadmiar androgenów może powodować przerost kory nadnerczy (może temu towarzyszyć również łojotok i łysienie skroniowe), nadczynność płata przysadki mózgowej (miedzy innymi choroba Cushinga) i zespół policystycznych jajników. Warto przy okazji podkreślić, że androgennie działają niektóre leki m.in.: anaboliczne, progestageny, leki przeciwpadaczkowe, danazol i niektóre przeciwnadciśnieniowe.

Problemu nadmiernego owłosienia nie zawsze rozwiąże depilacja – zanim podejmie się zdecydowane kroki warto jest się poradzić dermatologa lub kosmetologa, można to zrobić również online, na portalach dermatologicznych. Pomocne może się też okazać badanie ginekologiczne. Przed wizytą u lekarza nie należy się depilować. Warto też pamiętać by nie robić paniki z powód delikatnego meszku wokół brodawek lub trójkącika w okolicy łona – to zdecydowanie norma. Z depilowaniem okolic brodawek należy uważać, co do wspomnianego trójkącika to tylko rzecz gustu. Niepokój może wzbudzić to, kiedy owłosienie łonowe wyrasta blisko okolicy pępka lub na wewnętrznej stronie ud.

Kiedy już mamy rozeznanie co do przyczyn nadmiernego owłosienia to już możemy podjąć decyzję w jaki sposób się jego pozbyć. Jeśli nie będą nam potrzebne leki lub ich ewentualne odrzucenie, można się zabrać za fizyczną likwidację nadmiernej ilości włosów. Sposobów jest kilka – wśród niech mniej lub bardziej trwałe. Najprostsza jest depilacja przy pomocy domowych przyrządów, kremów lub wosku – ale w tym wypadku włosy i tak po jakimś czasie odrosną. Coraz częściej kobiety decydują się na zabieg laserowy, polegający na likwidacji cebulki włosa. Tego rodzaju depilacji nie może poddać się każda kobieta – na pewno nie powinny tego robić kobiety w ciąży, chore na epilepsję lub cukrzycę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *