Najważniejsze elementy opieki nad seniorem

Osoby starsze, które stały się niesamodzielne i wymagają całodobowej opieki, często potrzebują profesjonalnej troski. Bez odpowiedniego przygotowania nawet najbliższa rodzina może nie sprostać wyzwaniu właściwej pielęgnacji i indywidualnym potrzebom seniora. Przeszkolony opiekun może wesprzeć rodzinę i odpowiednio zatroszczyć się o podopiecznego.

Jak wygląda codzienna opieka nad seniorem?

Kluczową kwestią w opiece nad osobą starszą jest ustalenie dziennego harmonogramu zajęć w zależności od kondycji psychicznej i fizycznej seniora.

Opiekun zwykle wstaje przed podopiecznym, przygotowuje śniadanie, a następnie pomaga przy porannej toalecie. Istotną częścią dnia jest spacer, który powinien trwać minimum pół godziny.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna zarówno dla utrzymania dobrej kondycji, jak i zachowania dobrego stanu psychicznego. Po powrocie ze spaceru senior ma czas dla siebie.

Następnym punktem dnia jest lekkostrawny obiad; zmiany w diecie należy konsultować z lekarzem.

Obowiązkowym punktem jest drzemka, która pozwala zebrać siły, ale jest jednocześnie na tyle krótka, że nie zostawia po sobie uczucia senności.

Opiekunowie dbają o seniorów na kilku poziomach. Ich praca nie ogranicza się wyłącznie do podawania posiłków, pomocy w korzystaniu z toalety i kąpielach. Równie istotna jest stymulacja umysłowa. Aby senior zachował świeży umysł (jest to szczególnie ważne u osób chorujących na Alzheimera), należy zachęcać go do rozwiązywania krzyżówek, gier i zabaw logicznych czy chociażby oglądania telewizji.

Przed snem warto jeszcze raz skorzystać ze spaceru, gdyż ułatwi to zaśnięcie podopiecznemu. Praca opiekuna nie kończy się jednak wraz z pójściem podopiecznego do łóżka. Kiedy senior śpi, opiekun może wprawdzie odpocząć, ale zawsze powinien pozostawać w zasięgu jego głosu.

Praca opiekuna wymaga nie tylko odpowiedniego podejścia i cierpliwości, ale także zrozumienia potrzeb osób starszych. Wybierając dom opieki, powinniśmy zapoznać się z referencjami opiekunów i zasięgnąć opinii osób, które miały okazję skorzystać z usług placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *