Nieswoiste zapalenie jelit – przyczyny, objawy, leczenie

Nieswoiste zapalenie jelit charakteryzuje się wyjątkową uciążliwością, przyczyniając się do znaczącego obniżenia jakości codziennego funkcjonowania pacjenta. Przyczyny tej dolegliwości nie są ostatecznie poznane, stąd trudność precyzyjnej weryfikacji jej rzeczywistego podłoża. Czym jest i jak objawia się zapalenie jelit oraz jak radzić sobie z jego przykrymi symptomami?

Zapalenie jelit o nieswoistym charakterze

Podstawowym kryterium diagnostycznym wspomnianego schorzenia jest obecność rozległych stanów zapalnych w jelitach. Etiologia dolegliwości nie jest znana, jednak można przypuszczać, że nieswoiste zapalenie jelit stanowi wynik kilku czynników: genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych. Wskutek ich zadziałania powstają zmiany zapalne w obrębie jelit, dające niepokojące oraz zagrażające zdrowiu objawy.

Wśród symptomów nieswoistego zapalenia jelit, najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoka częstotliwość wypróżnień. Pacjenci uskarżają się na bolesne i przewlekłe biegunki, generujące wydalanie kału nawet kilkanaście razy dziennie. Oczywistym wydaje się fakt znaczącego wpływu choroby na codzienne życie cierpiącej na nią osoby. Częstość wypróżnień wpływa nie tylko na komfort funkcjonowania, lecz determinuje również poważne skutki w organizmie pacjenta. Niejednokrotnie z powodu przewlekłych biegunek pojawia się konieczność hospitalizacji, gdyż stopień odwodnienia, osłabienia i spadku masy ciała jest drastyczny.

Objawami towarzyszącymi biegunkom są przenikliwe skurcze brzucha oraz obecność krwi w kale. Wymienione symptomy powinny stać się przyczyną podjęcia konsultacji specjalistycznej oraz poddania się odpowiednim działaniom terapeutycznym. Należy zaznaczyć, że zbagatelizowanie tej dolegliwości może prowadzić do poważnych uszkodzeń śluzówki jelit oraz degeneracji obecnego w nich nabłonka. Skutkiem tego, ograniczona zostaje zdolność wchłaniania wody oraz ochrony przed zakażeniem bakteriami, wirusami czy grzybami. Najbardziej skrajne przypadki wymagają interwencji chirurgicznej, gdyż w wyniku trwałego i nasilającego się stanu zapalnego, jelita podlegają degeneracji i konieczne staje się usunięcie ich zniszczonych fragmentów.

Proces diagnostyczny nieswoistego zapalenia jelit

Wobec poważnych skutków zaniedbania omawianej dolegliwości, niezbędne okazuje się podjęcie działań diagnostycznych w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów. Weryfikacja ewentualnego stanu zapalnego w jelitach odbywa się w przebiegu specjalistycznych badań – nieodzowna staje się kolonoskopia, w trakcie której lekarz ma sposobność uzyskania dokładnego obrazu jelit pacjenta, stanu ich ścian oraz pobrania wycinków do późniejszych badań laboratoryjnych.

Diagnostyka nieswoistego zapalenia jelit uwzględnia również badanie kału pacjenta – okazuje się bowiem, że wysoki poziom białka, nazywanego kalprotektyną może świadczyć o obecności i rozwoju stanu zapalnego w jelitach. W niektórych przypadkach badanie na obecność tego białka stanowi pierwszy etap diagnostyczny, przyspieszający wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych. Podobne badanie może zostać zlecone przez lekarza, jak również wykonane na życzenie pacjenta w profesjonalnych punktach diagnostycznych. Specjalistyczne badanie mikroflory jelit dostępne jest między innymi w Instytucie Mikroekologii (instytut-mikroekologii.pl).

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit

Biorąc pod uwagę poważne konsekwencje zdrowotne stanów zapalnych w jelitach, koniecznie należy podjąć działania terapeutyczne. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, wieku i ogólnego stanu pacjenta, wdrażane jest leczenie farmakologiczne, wspierane dietetycznymi działaniami prewencyjnymi oraz – w razie potrzeby – leczenie operacyjne. W sytuacjach skrajnych niemożliwe staje się całkowite zlikwidowanie choroby, a działania terapeutyczne w podobnych przypadkach zmierzają do wyciszenia objawów. Z pewnością pacjenci z tym schorzeniem zobligowani są do pozostawania pod stałą opieką gastroenterologa, który na bieżąco weryfikuje stan ich jelit oraz optymalnie modyfikuje zalecenia terapeutyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *