Nowoczesne firany – 3 rodzaje dekoracji okiennych dla twojego domu

Choć firanki kojarzą się raczej z tradycyjną, niezmienną od lat formą dekoracji okien, także i w tej dziedzinie pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Utrzymane w modernistycznym stylu są idealnym dodatkiem, podkreślającym nowoczesny wystrój pomieszczenia.

Jednak – wbrew pozorom – odpowiednie dobranie firany, by pasowała do stylu pokoju nie jest sprawą łatwą. Uzależnione jest ono zarówno od charakteru i przeznaczenia pokoju, jak i wystroju oraz tonacji kolorystycznej. Inaczej należy dobrać firany do salonu, inaczej do kuchni czy pokoju. Jak zatem przyozdobić okna w domu?

Firany do salonu

Salon to reprezentacyjne pomieszczenie, w którym często przyjmujemy gości, stanowi on więc niejako wizytówkę gospodarstwa domowego. Nowoczesne firany to idealne uzupełnienie wystroju salonu pod warunkiem, że stanowić będą one kompozycyjną całość z resztą pokoju. Ważne są takie elementy, jak kolor ścian, mebli czy podłogi. W pomieszczeniach utrzymanych w jasnych tonacjach świetnie sprawdzą się firany gotowe, które będą miały podobną barwę jak ściana, na której znajduje się okno. Można również zastosować zasadę kontrastu – należy zawiesić firanki nowoczesne o ciemniejszej barwie, zbieżnej z kolorem jednego z elementów (na przykład kanapy) stanowiących wystrój pomieszczenia. Ciekawą koncepcją są też kroje asymetryczne, współgrające z resztą wystroju. Odpowiednio dobrana firanka może optycznie rozjaśnić lub wręcz przeciwnie – przyciemnić salon, a także wizualnie nieco go powiększyć. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, gdyż zastosowanie w nich dużych, ciężkich zasłon przyniesie efekt odwrotny – pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Firany do kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przyrządzamy posiłki, musi więc być utrzymane w czystości i dobrze naświetlone, ale również przytulne. Odpowiedni charakter temu miejscu nadadzą dobrze dobrane firany gotowe, zapewniające odpowiednie nasłonecznienie. W kuchni najlepiej sprawdzają się proste wzory, często stosowane są krótkie firanki nie zasłaniające całego okna. Coraz częściej w nowoczesnych kuchniach widzimy zazdrostki, niegdyś obowiązkowy wystrój pomieszczenia. Zazdrostka to po prostu krótka firana, mocowana na specjalnym drążku na ramie okiennej. Chętnie stosowane są również produkty gotowe, które można kupić na metry. W małych kuchniach powinny to być proste, pozbawione wzornictwa firanki o jednolitej barwie, dzięki czemu pomieszczenie wydawać się będzie optycznie powiększone. Zdobione, modernistyczne firanki i efektowne upięcia sprawdza się jedynie w większych kuchniach. W przypadku stonowanej kolorystyki w pomieszczeniu można zastosować firany w nieco żywszych kolorach, jednolite barwy sprawdzą się w kuchniach zróżnicowanych kolorystycznie.

Firany do pokoju

W niektórych pomieszczeniach można pozwolić sobie na indywidualizm i odrobinę eksperymentu. Jest tu miejsce na oryginalny krój czy nietypowy materiał. Firany nowoczesne, wykonane z lekkiego, delikatnego woalu czy poliestru sprawdzą się w każdym rodzaju wnętrza. Dodatkowo warto nieco poeksperymentować z ozdobami czy dodatkami, by osiągnąć nowoczesny, zaskakujący wygląd okna. Firanki do pokoju powinny współgrać z zasłonami, tworząc ciekawą, przyciągającą wzrok a jednocześnie funkcjonalną kompozycję. Firany nowoczesne to już nie tylko materiał zasłaniający okno i wnętrze, to pełnoprawny element wystroju i warto to wykorzystać, planując aranżacje pomieszczeń. Ciekawe wzory można znaleźć na przykład tutaj: https://alena-firany.pl/firany-nowoczesne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *