Na rynku pojawiła się silna broń w walce z uciążliwym bólem – Nurofen Plus. Już dawno minęły czasy gdy uważano, że "cierpienie uszlachetnia”, a jedynym sposobem na radzenie sobie z bólem było zaciskanie zębów. Ból, mimo iż pełni ważną rolę ostrzegawczą, ma też niekorzystny wpływ na organizm. Prowadzi do podniesienia ciśnienia krwi, przyspieszenia pulsu, rozszerzenia źrenic i innych niekorzystnych reakcji organizmu. Poza tym często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, odbiera chęć do życia, może być nawet przyczyną depresji. Pęd życia coraz częściej objawia się silnym bólem głowy czy migrenami, a ciężka praca bólami pleców i kręgosłupa.

Odpowiadając na rosnący problem, w 1986 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała zasady walki z bólem. Do zwalczania bólów, w których proste leki przeciwbólowe okazują się nieskuteczne, WHO rekomenduje połączenie prostego analgetyku z dodatkową substancją o silnym działaniu przeciwbólowym. Przykładem leku spełniającego to kryterium jest nowy Nurofen Plus, produkowany przez brytyjski koncern farmaceutyczny Boots Healthcare.

Nurofen Plus to jedyny lek bez recepty zawierający unikalne połączenie dwóch składników aktywnych: ibuprofenu i kodeiny. Ibuprofen działa bezpośrednio w miejscu bólu, a dodatkowa, specjalnie dobrana substancja aktywna (kodeina) zmniejsza jego odczuwanie, dzięki czemu Nurofen Plus szybko i skutecznie zwalcza nawet ostre bóle takie jak migrena, ból zęba, czy ból pleców – a więc bóle, które przez większość z nas kojarzone są z największym cierpieniem.

  • Nurofen Plus zawiera specjalnie dobrane, dwie substancje aktywne:
  • ibuprofen (200mg) – niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który hamuje syntezę prostaglandyn w miejscu powstawania bólu i w ośrodkowym układzie nerwowym. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Jest najlepiej tolerowanym niesterydowym lekiem przeciwzapalnym.(1)
  • kodeina (12,8 mg) – substancja wykazująca silne działanie przeciwbólowe. Hamuje przewodzenie i moduluje przetwarzanie impulsów bólowych w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu zmniejsza odczuwanie bólu.

Stosowanie preparatu Nurofen Plus jest szczególnie zalecane w najbardziej uciążliwych bólach takich jak: migrena, ból głowy, ból zęba, ból pleców, ale także w bólach menstruacyjnych, reumatycznych i mięśniowych. Nurofen Plus ma postać łatwych do połknięcia, powlekanych tabletek.

Nurofen Plus jest dostępny bez recepty w aptekach na terenie całego kraju.
Sugerowana cena detaliczna Nurofen Plus (opakowanie 12 tabletek) – 6,90 PLN
 
(1)Henry D et al 1996; BMJ 312, 1563-1566A comprehensive literature review published in British Medical Journal compared gastro-intestinal tolerability of ibuprofen with other NSAIDs and aspirin.

Ibuprofen po raz pierwszy został zsyntetyzowany przez naukowców pracujących w oddziale badawczym firmy Boots Company w 1963 roku. Powstanie ibuprofenu to efekt poszukiwań środka przeciwbólowego skuteczniejszego od aspiryny i paracetamolu, o tolerancji co najmniej tak dobrej jak paracetamol.
 
Ibuprofen łączy w sobie działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. W 1999 roku na Światowym Kongresie Bólu w Wiedniu przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w praktykach rodzinnych we Francji na grupie blisko 9000 pacjentów, które dowiodły, że ibuprofen wykazuje mniej działań niepożądanych w porównaniu z kwasem acetylosalicylowym i jest co najmniej tak dobrze tolerowany jak paracetamol. Skuteczność ibuprofenu została oceniona przez pacjentów wyżej niż obu pozostałych leków*.

*Moore N et al., „The PAIN Study: Paracetamol, Aspirin and Ibuprofen New Tolerability Study” Clin Drug Invest 1999; 18(2):89-98

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *